Dnes (ve čtvrtek) časně ráno nalezli náhodní kolemjdoucí v místní části Luh ve Vsetíně silně podchlazenou padesátiletou místní ženu. Přes veškerou snahu zdravotníků zemřela po převozu do nemocnice.

Svědci si všimli ženy ležící na silnici v Jasenické ulici kolem půl šesté ráno. Krátce na to na místo dorazili policisté ze vsetínského obvodního oddělení, kteří ženě poskytovali první pomoc. Přivolaní zdravotníci poté pacientku naložili do sanitky a zamířili s ní na anesteziologicko-resuscitační oddělení nemocnice ve Vsetíně. „Žena ale krátce po převozu do nemocnice zemřela. Následné pokusy o oživení bohužel nebyly účinné," uvedl mluvčí Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje Petr Olšan.

Okolnosti úmrtí do té doby stále neznámé ženy začali vyšetřovat kriminalisté. „Zjišťovali, za jakých okolnosti se žena ocitla na vozovce a rovněž její totožnost," uvedla vsetínská policejní mluvčí Lenka Javorková.

Kdo je zemřelá žena nebylo podle Javorkové jednoduché zjistit, neboť nešťastnice u sebe neměla žádný doklad ani věc, která by kriminalisty k identifikaci navedla. Že jde o padesátiletou ženu ze Vsetína, se kriminalistům podařilo vypátrat až po několika hodinách.

Jaká byla přesná příčina úmrtí, však zůstává nadále otázkou. „Dosavadním vyšetřováním kriminalisté nezjistili cizí zavinění. Příčinu úmrtí tak budeme vědět až z výsledků nařízené pitvy," řekla Lenka Javorková. Doplnila, že nic nenasvědčuje tomu, že by ženu například srazilo auto.

Jednou z možností tedy je, že letos poprvé v regionu zabíjel mráz. „I přivolaný lékař konstatoval, že je žena silně podchlazená. Je otázkou, jak dlouho na silnici ležela," poznamenala policejní mluvčí. Podle ní se však zřejmě nejednalo o bezdomovkyni.

Právě lidé bez přístřeší patří v zimním období k nejohroženějším. Své o tom vědí v noclehárnách pro bezdomovce, které nyní, po opětovném náhlém poklesu teplot, znovu praskají ve švech. „Na nocležně, která má kapacitu dvacet lůžek, máme zcela plno. Přidávali jsme i přistýlky," potvrdila Hana Sulovská, vedoucí úseku služeb pro lidi ohrožené sociálním vyloučením v Charitě Valašské Meziříčí.

Nadcházející sobotu a neděli bude v Meziříčí pro lidi bez přístřeší otevřené také denní centrum. „O víkendech tomu tak běžně nebývá. Ale znovu začalo mrznout a pro lidi bez domova je to kruté," vysvětlila Hana Sulovská. Doplnila, že denní centrum má okamžitou kapacitu patnáct míst. Během dne se tady ale běžně vystřídá více než třicet bezdomovců.