Do krajského města přijel jednat jak s vedením kraje a krajské policie, tak i se starosty obcí a měst, kterých se tato reforma měla nejvíce dotknout. Spadl jim obrovský kámen ze srdce.

Ještě donedávna totiž vypadalo, že se se státní policií budou muset rozloučit například Napajedla, Slavičín a Fryšták na Zlínsku, či Uherský Ostroh a Strání na Uherskohradišťsku. Právě tam se měl snížit počet policistů o tolik, že by to znamenalo zavřít obvodní oddělení. Nebyl by totiž dostatek sil na to, aby tam hlídky měly 24hodinovou u službu sedm dnů v týdnu, jako je tomu doposud.

Hlídky by jezdily 
i 20 kilometrů

Pro obyvatele těchto měst, ale i okolních obcí by to znamenalo jedno. V případě nouze by k nim jela hlídka z nejbližší služebny. Například do Slavičína z Valašských Klobouk či Luhačovic, což je zhruba patnáct kilometrů. Do vzdálenějších obcí i dvacet. A něco takového bylo pro starosty nemyslitelné.

„Považujeme to za nesmysl. A argument, že okres Slavičín má jednu z nejnižších kriminalit, absolutně nebereme 
v potaz. Tím pádem tak dáme všem kriminálním živlům najevo, aby šli k nám, protože vzhledem k tomu, že se u nás nic neděje, tu máme málo policistů," podotkl před časem starosta Slavičína Jaroslav Končický. Ve městě mělo ze šestnácti strážců zákona podle původních plánů zůstat jenom šest.

Napajedla či Fryšták by na tom byla podobně. Obě města dokonce policii i „věnovaly" prostory, v nichž nechali policisty pracovat prakticky jenom za energie. To teď mělo přijít vniveč.

„Spadali bychom pod Otrokovice. Někteří starostové mají oprávněný strach, že by se v případě potřeby zásahu jejich občané ani nedočkají. Pokud zruší obvodní oddělení, půdou zpět do nájmu," hrozila ještě nedávno starostka Napajedel Irena Brabcová.

Ona i dalších třináct starostů se podepsala pod dokument proti rušení služeben. Ten pak šel jak na policejní prezidium, tak i na vedení zlínské krajské policie. To se však hájilo tím, že nařízení totiž přišlo z policejního prezidia, kde byl v té době šéfem Petr Lessy.

Není přitom tajemstvím, že Zlínský kraj má už nyní obrovský podstav policistů. Ještě v lednu bylo na jednoho policistu 476 obyvatel, přitom průměrný počet v České republice byl 293. A od nového roku to mělo být v kraji dokonce 487 lidí.

Petr Lessy nejprve vydal nařízení, aby v kraji bylo z 1224 policistů do konce roku 1213.

„Letos v červnu policejní prezidium dalo nový pokyn – zredukovat stav příslušníků na 1169 policistů," vysvětlila mluvčí zlínské krajské policie Jana Macalíková.

Lessyho ale na konci srpna vystřídal na pozici Martin Červíček. Všem tak znovu svitla naděje na změnu tohoto nařízení. A ta také přišla.

V kraji nakonec bude 1206 policistů. „Tento počet nám umožňuje funkčnost všech oddělení, které v tuto chvíli kraj má, tedy dvacet šest," potvrdil ředitel zlínské krajské policie Bedřich Koutný. Dodal, že to nebude znamenat, že by se některý policista musel poohlížet po jiném kraji či dokonce jiné práci.

„Počet se nám daří redukovat přirozenými odchody. Znamená to pouze, že nebudeme moc přijímat nové příslušníky," doplnil ředitel.

Starostové do poslední chvíle nevěděli, co se na schůzce s policejním prezidentem dozví. „Přicházel jsem v napětí, trochu jsem trnul, ale odnáším si dobré zprávy. Myslím si, že rozhodnutí prezidia je adekvátní, objektivní správné. Byl by to jinak krok zpět," pousmál se starosta Fryštáku Lubomír Doležel.

A s úsměvem na tváři odcházela i starostka Napajedel. „Potvrdilo se tedy to, co jsme cítili, že tak, jak to v současné době funguje, to bude fungovat i do budoucna," poznamenala Irena Brabcová.

Spokojenost zavládla i ve Slavičíně. I když tam se počet policistů přeci jenom změní. Ze stávajících šestnácti zůstane deset.

„To ale nemění nic na tom, že stálá služba bude ve městě zachována. A to byl náš cíl," vysvětlil Jaroslav Končický. Šestice policistů prý tak podle Koutného zaplní jenom volné tabulky.