Podle hejtmana Stanislava Mišáka (ČSSD) lze Zlínský kraj označit jako bezpečný, lídr opozičních Starostů a nezávislých (STAN) Petr Gazdík jej ale jako „úplně bezpečný" nevnímá.
Upozornil na potíže na hranicích se Slovenskem, kde se situace začala zhoršovat po vstupu Česka do schengenského prostoru v prosinci 2007.
„Jako bývalý starosta příhraniční obce si dobře vybavuji nájezdy třeba takzvaných podomních prodejců, kteří obtěžovali seniory. Dříve ale na Uherskobrodsku sloužili v noci jen dva policisté, teď je to mírně lepší. Pozitivně hodnotím i komunitní spolupráci, kdy každou obec má na starost konkrétní policista," uvedl Gazdík, který do krajských voleb povede kandidátku TOP 09/STAN.
Podle Mišáka se nárůst kriminality v pohraničí podařilo zastavit.
„Například i tím, že se podařilo zajistit služebnu Policie ČR na slovensko-moravském pomezí ve Strání," uvedl hejtman. Gazdík ocenil dobře nastavené mechanismy krizového řízení. Podle něj ale jinak vedení kraje nemá příliš velký vliv na bezpečnost. „Stejně jako starosta může hejtman ovlivnit počet policistů v regionu jen tak, že bude zdvořile žádat," doplnil Gazdík.
Také podle Mišáka je personální obsazení policejních útvarů v kraji nedostatečné.
„Situace koresponduje s ekonomickou situací v naší zemi. Za alarmující považuji skutečnost, že průměrná policejní hustota v celé České republice se pohybuje kolem zhruba 300 občanů na jednoho policistu, zatímco v našem kraji je to 480," doplnil Mišák. Připomněl, že hejtmanství se materiálně podílelo na budování krajského ředitelství policie. Snaží se také jednat o navýšení počtu policistů, zatím však bez výraznějšího úspěchu.
V roce 2008 bylo ve Zlínském kraji 1158 policistů, nyní jich je 1230.
„Údaje však nelze jednoduše srovnávat, protože od roku 2010 vzniklo Krajské ředitelství policie Zlínského kraje a od roku 2011 se částečně stala naší součástí také cizinecká policie. Reálně tedy počet policistů ve Zlínském kraji v posledních čtyřech letech klesá," upozornil krajský ředitel policie Bedřich Koutný. Další redukci sboru odmítl, podle něj by se naopak hustota policistů na počet obyvatel v kraji měla přiblížit celostátnímu průměru.
Ve vedení Zlínského kraje ČSSD a ODS nyní i v minulém volebním období doplňují lidovci. V roce 2004 se stal hejtmanem Libor Lukáš z ODS, která volby vyhrála s 16 mandáty. Minule se role obrátily a v čele kraje stanul Mišák z ČSSD, která získala 18 křesel. ODS má 11 křesel, KDU-ČSL šest a opoziční STAN a KSČM zastupuje po pěti lidech. V krajské radě zasedá pět sociálních demokratů a po dvou zástupcích ODS a KDU-ČSL.