Ti se potýkají s úskalími transformace domova Velehrad-Salašská. Laicky řečeno, v následujících dvou letech se toto velké zařízení zruší a jeho obyvatelé budou přestěhováni do menších jednotek, což zlepší individuální přístup k hendikepovaným, a ti se tak budou moci lépe včlenit do společnosti.

Sociální služby nyní musí pro své klienty sehnat dostatečnou paletu pracovních příležitostí. Možnosti, jak jich dosáhnout, konzultují s regionálními podnikateli. „Například ve Starém Městě chceme zřídit kavárnu, ve které by pracovali výhradně hendikepovaní. Připravovali by tam taktéž studenou kuchyni. Dobré zkušenosti máme i se zaměstnáváním v oblasti třídění odpadů. Sociální podnikání se postupně musí stát společenským standardem," míní ředitel Sociálních služeb Bronislav Vajdík.

Do diskuze o zaměstnávání lidí, kterým příroda nenadělila do vínku tolik, co ostatním, chce zapojit širokou veřejnost. A to poutavým způsobem. „Snažíme se, aby tvář našemu projektu vtiskly známé osobnosti. Oslovili jsme například Českou Miss 2012 Terezu Chlebovskou, blízko máme i ke sportovcům, kteří o minulém víkendu uspořádali Slováckou benefici věnovanou Karlu Rachůnkovi," dodal ředitel Vajdík.

Sociální služby mají vytipovány tři lokality, v nichž by mohli zdravotně postižení najít nový domov. V sousedství bývalého staroměstského školního statku na Velehradské ulici plánují postavit dvojdomek pro dvanáct lidí, na ulici Velkomoravské pak koupit již postavený objekt pro deset obyvatel i s kavárnou v přízemí. Minimálně dvanáct uživatelů pojme zařízení v uherskohradišťské Rostislavově ulici.

„U chráněného bydlení je nejdůležitějším prvkem jeho bezbariérovost. Tu v případech vícepatrových budov zajistí osobní výtahy. Důležité je, aby každý z obyvatel měl své soukromí, ale zároveň je potřeba zřídit i společné pokoje jako obývák nebo jídelnu," popsal některá specifika výstavby bytů pro hendikepované architekt projektu z firmy GG Archico Roman Zemek.