Zákonodárce přijíždí do Janové vyslechnout názory veřejnosti na současné dění kolem zdejší Základní a Mateřské školy. Zmítají jí rozbroje v pedagogickém sboru. Situace došla tak daleko, že někteří rodiče z malotřídky své děti převedly do škol ve Vsetíně. Další o tom prý vážně uvažují.

Aktivity části pedagogického sboru proti řediteli školy Michalu Lucbauerovi zajímají také ministryni školství a vedení České školní inspekce. „Malotřídky byly a jsou místem, kde se lidé schází a hlavně táhnou za jeden provaz," říká na uvítanou do zaplněného sálu Petr Kořenek.

Hned ale začíná přitvrzovat. V Janové podle něj byly problémy vždy. „Udivuje mě to. Není to jen otázkou současného vedení školy. Platí to také o minulosti," připomíná Janovjanům.

Upozorňuje také obyvatele vesnice, že pokračující spory mohou vést až k zániku školy. „Jediné, co tomu zabrání, je domluvit se mezi sebou. Jde přece, a hlavně, o vaše děti," upozorňuje poslanec, který má za sebou šestadvacetiletou praxi učitele i ředitele základní školy.

Sklízí za to od většiny přítomných aplaus. „Zatím ale v Janové jde podle mého o snůšku osobních averzí. Otázkou je, kdo to dělá a proč to dělá," ukazuje na jádro problému Petr Kořenek.

Sálem zní ohromující potlesk také, když upozorní, že jenom ředitel školy rozhoduje o veškerém dění ve škole. „Jakékoliv jiné zásahy do dění ve škole jsou protizákonné. Svým chováním kazíte renomé učitelů a poškozujete školu," obrací se na knkrétní stůl. Sedéí u něj členky pedagogického sboru a odpůrkyně současného ředitele školy.

Nerozpakuje se stejným směrem zdůraznit, že kdyby on byl ředitelem janovské školy, tak už ony dámy tady dávno neučí.

„Není to o tom, jestli byste se mnou a s mými metodami souhlasily, nebo ne. Tady jde o loajalitu ke zřizovateli. To neplatí jenom pro školy, ale obecně, všude," zdůrazňuje Petr Kořenek.

Své však poslanec říká rovněž směrem k rodičům. „Měli byste školu podržet a pomoct jí. A ne se nechat proti sobě rozeštvávat. Vždyť všechny kontroly podle mých zjištění, včetně České školní inspekce, mluví ve prospěch ředitele. V Janové je kolem školy všechno v osobní rovině. Je to zbytečné a malicherné. Udělejte si tu pořádek. Je na vás, rodičích, zda škola ve vaší vesnici zůstane, nebo ne," vzkazuje poslanec rodičům a opět se mu za to dostává potlesku většiny sálu.

K jeho názoru se přidává Lenka Pospíšilová ze Sdružení janovských rodičů. „Jsem pro, aby škola v Janové zůstala. Situace je zatím řešitelná," obrací se se svým názorem k účastníkům besedy.

Ve stejném duchu mluví také Radek Latinák. „Škola tady musí zůstat. I s ředitelem. Nevím, co kdo proti němu pořád má," vyjadřuje se rázně Janovjan.

Také oni dva řečníci jsou za svá slova odměněni potleskem na otevřené scéně.

Obhájit kritizování ředitele školy se pokouší jeho odpůrkyně. „Pod vedením pana ředitele nedosahuje škola takových výsledků, jaké by měla. Děti nejsou na stejné vědomostní úrovni, jako například ty ze vsetínské školy na Ohradě," snaží i za své kolegyně a část rodičů vysvětlit učitelka Ludmila Spitzerová. Za rodiče se k jejím výrokům přidává například Lenka Trlicová a Lucie Musilová.

Úspěch se svými tvrzeními ale nemají. Většinu přítomných v sále navíc zlobí, že za rebelující kantorky mluví také syn Ludmily Spitzerové, který ve vesnici ani nebydlí.

Přes několikero výzev z pléna starosta vesnice Karel Eliáš mlčí a na většinu dotazů odpovídá ukázáním prstem na ředitele školy Michala Lucbauera. Ten lidem v sále naopak trpělivě na jejich dotazy odpovídá.

Nakonec ze starosty Eliáše Janovjané dostanou alespoň příslib, že situaci kolem jejich základky a mateřinky projedná zastupitelstvo obce v polovině března. „Uvidíme. Tak zlá situace ale ve škole ještě nikdy nebyla," mluví ke svým sousedům při odchodu ze sálu Radek Latinák.

Z hloučku diskutujících je slyšet, že to bude asi hodně zajímavé zasedání, které si z místních rodin nechá ujít jen málokterá.