„Vzduch tady máme opravdu čistý," říká místostarosta Pozlovic Miroslav Papoušek. V zimě je ale prý kvalita vzduchu o něco horší. „Místní často topí uhlím. Naše obec leží v údolí obklopeném kopci, takže kouř z komínů se rozptyluje pomaleji, než je tomu jinde," tvrdí místostarosta.

Ves je přitom plně plynofikovaná, ale zdražení plynu vedlo v minulosti k jeho částečnému nahrazení uhlím. Na druhou stranu v Pozlovicích není žádná větší fabrika, která by znečišťovala okolní přírodu a zamořovala zdejší vzduch zplodinami.

Krásná příroda patrně přispívá k tomu, že ačkoliv Pozlovice nemají vlastní léčebné prameny vyvěrající zde na povrch, jsou vyhledávaným cílem turistů. Ty sem láká především místní přehrada, která vznikla již za první republiky a pojme 1,5 milionu m³ vody. Původním účelem přehrady bylo chránit okolní krajinu před povodněmi. Dnes slouží převážně k rekreaci. Je také vyhledávaným cílem rybářů. Každoročně se zde pořádají vyhlášené rybářské závody.

„Dvakrát ročně sem přijíždějí stovky rybářů. Bohužel výlov ryb má negativní vliv na kvalitu vody v přehradě. Zvažujeme, zda rozsah rybářských závodů v budoucnu neomezíme," naznačil místostarosta.

Obecní zastupitelstvo si totiž přeje, aby do Pozlovic jezdilo co nejvíce turistů. „Před třemi roky jsme kousek od přehrady vybudovali nové koupaliště. Letošní návštěvnost byla rekordní a my jsme za to rádi. Ke koupání se ale dá využívat i přehrada," upozorňuje Papoušek.

Kvalita vody v přehradě je podle něj dobrá i díky tomu, že byla nedávno čištěná. „Máme zde půjčovnu šlapadel a lodiček. Kolem přehrady vede spravená asfaltová cesta. Ta může sloužit jak bruslařům, tak cyklistům," přiblížil místostarosta možnosti sportovního vyžití areálu přehrady.

Mimo to kolem přehrady vede i Stezka pro zdraví, kde si lidé mohou procvičit fyzickou kondici na několika posilovacích strojích. Přímo u přehrady je také několik hotelů, které zároveň lze využít jako restaurace. Obec slouží i jako lázně.

„V lázeňských zařízeních a hotelích včetně soukromých penzionů se může ubytovat více než tisíc návštěvníků," informuje Papoušek.

S lázněmi Luhačovice spojuje městys Pozlovice několik kilometrů dlouhá Jurkovičova alej, ta slouží výletníkům k pěší turistice. „Rádi bychom celou alej renovovali. Finance chceme získat z dotací," uvedl místostarosta.

Někoho možná překvapí, že Pozlovice jsou starší než Luhačovice. První písemná zmínka o obci pochází ze druhé poloviny třináctého století, konkrétně z roku 1278. Název obce vznikl odvozením od osobního jména Pozel. Šlo nejspíš o člověka, který byl ve vsi vladykou.

Na počátku patnáctého století jsou Pozlovice uváděny spolu s hradem Světlov jako součást světlovského panství, které vlastnila šlechtična Eliška ze Šternberka.

Rod Šternberků patří k nejproslulejším českým panským rodům. Mnozí Šternberkové ovlivňovali klíčové politické události hýbající děním celého českého království.

Historickou dominantu vsi dnes tvoří barokní kostel sv. Martina ze 16. století. Na jeho místě dříve stával dřevěný gotický kostel. Původní podoba barokního kostela se však nezachovala. Současné úpravy interiéru a celkového vzhledu vznikly až ve století osmnáctém.

„Za návštěvu rozhodně stojí i místní kostelní hřbitov. Jsou zde pohřbeni členové šlechtického rodu Serenyiů. Do našich dnů se zachovalo několik cenných náhrobků," upozornil místostarosta.

Obec je poměrně dobře dostupná ze směru jak od Luhačovic, tak ze Zlína, kam také jezdí mnoho místních obyvatel za prací. V Pozlovicích mají školku i školu. Funguje zde také řada místních organizací, jako jsou například hasiči, knihovna, Sokol a Junák.

„Tradiční akcí ve vsi je například košt slivovice a také slavnosti svatého Martina, který i letos do obce přijede na bílém koni," slíbil místostarosta Papoušek.