Ve Vsetínské nemocnici registrují od začátku roku třiadvacet nakažených. Ve všech případech mají pacienti virus H1N1, známý také pod názvem mexická či prasečí chřipka. Za celý Zlínský kraj je to více než osm tisíc případů. Zákaz návštěv v nemocnicích stále trvá.

Od počátku ledna provedli lékaři na oddělení lékařské mikrobiologie ve Vsetíně 202 vyšetření. „Jednalo se převážně o pacienty našich lůžkových oddělení. Z testovaných vzorků bylo 23 pozitivních," uvedla vedoucí oddělení lékařské mikrobiologie Anna Sekáčová.

Chřipka byla prokázána například u jednoho pacienta na dětském oddělení. „Dalšího jsme léčili na našem společném lůžkovém fondu. Na oddělení ARO jsme hospitalizovali pacienta ve vážném stavu, u kterého bylo podezření na chřipku. To se však nepotvrdilo," prozradila mluvčí nemocnice Lenka Plačková. Vzhledem k počtu nemocných v regionu je v nemocnicích stále zákaz návštěv. V celém Zlínském kraji se jenom za první dva týdny nového roku objevilo více než osm tisíc nemocných chřipkou. „Může se to však kdykoliv změnit. Spolupracujeme s krajskou hygienickou stanicí, která nás o vývoji chřipkové epidemie dále informuje," prozradila mluvčí valašskomeziříčské nemocnice Hana Szotkowská.

Chřipka je virové onemocnění přenášející se kapénkovou formou. Především při kašlání či kýchání. Každoročně napadne až deset procent světové populace. „U nového typu chřipky, který vznikl v Mexiku, je inkubační doba jeden až sedm dní. Nejčastěji se přenáší při úzkém kontaktu s kašlajícím nemocným nebo při dotknutí se infikovaného místa a následném promnutí očí," uvedla Hana Tkadlecová z protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice Zlínského kraje. Konzumací tepelně upraveného vepřového masa nákaza nehrozí. Onemocnění jde předejít několika způsoby. „Lidé by se měli vyhýbat kontaktu s nemocným, pravidelným a opakovaným mytím rukou a přísunem vitaminů v ovoci a zelenině. Neměli by se ani dotýkat rukama obličeje," radila Tkadlecová. Nejlepší ochranou je však podle odborníků očkování.