„To místo má jako přístaviště historii už asi patnáct let. Město jakožto majitel pozemků zde vybudovalo inženýrské sítě a dalo nám jej k dispozici. Toto přístavní zařízení má sloužit cyklistům, bruslařům i těm, kteří se budou plavit po Baťově kanále. Ale také místním z trojměstí, kteří si třeba přijdou večer posedět při dobré muzice," osvětlil záměr Zdeněk Klečka z občanského sdružení Lodě - Hausbóty.

Staroměstské přístaviště - slavnostní znovuotevření

Těm se podařilo celé zařízení v hodnotě zhruba tří milionů korun vybudovat bez jakýchkoliv dotačních titulů. „Nejsme ti, kteří s nataženou rukou čekají. Z mnoha důvodů jsme s rozhodli použít pouze peníze občanského sdružení," dodal Zdeněk Klečka.

„My to rozhodně vítáme, zájmu o Baťův kanál to může jedině prospět. Přístaviště kolem něj jsou rozprostřena poměrně pravidelně, jen ve Starém Městě byla v posledních letech jakási díra. Jsme rádi, že ji dokázal zaplnit soukromý investor," netajil radost Jiří Durďák, manažer Sdružení obcí pro rozvoj Baťova kanálu a vodní cesty na řece Moravě.

Po slavnostním přestřižení pásky se jako první do přístaviště vydala loď Svatá Anna, které netradiční vodní slavobránu připravili staroměstští hasiči. Po celé odpoledne už pak vozila zájemce po Baťově kanálu zdarma. K poslechu hrála country kapela a k zakousnutí byly přichystány grilované speciality.

Dotvoří ještě informační infrastrukturu

Staroměstské přístaviště - slavnostní znovuotevření

„Nám už teď zbývá jen dotvořit informační strukturu tak, aby návštěvníci přístaviště věděli, že pár kilometrů odtud je archeoskanzen, Velehrad, že se mohou dostat na mnoho dalších cyklostezek. Jen po cyklostezce okolo kanálu projedou v sezoně tisíce výletníků, další využívají lodí, a tak má toto místo rozhodně smysl a potenciál," uvedl starosta Starého Města Josef Bazala.

Jeho slova potvrzuje Vojtěch Bártek z Informačního centra Baťova kanálu ve Veselí nad Moravou. Po Baťově kanálu od Otrokovic až po Hodonín se vloni na palubě lodi svezlo 65 tisíc návštěvníků. V roce 2010 to bylo asi 53 tisíc, tehdy však do provozu zasáhly povodně a deštivé počasí.

„Co se týče cyklostezky okolo Baťova kanálu, v jeden letní měsíc loňského roku naše počítadla zaznamenala 20 tisíc průjezdů po zpevněných stezkách. Pokud máme pěknou sobotu, je to třeba i dva a půl tisíce cyklistů denně," vysvětlil Vojtěch Bártek. (petk)

Autor: PETRA KUČEROVÁ