Vše začalo minulý pátek, kdy se pětasedmdesátiletá žena z Kroměříže vypravila nakupovat do jednoho z kroměřížských supermarketů. „Před odchodem si vzala doma ze svých úspor tisícikorunu. Při placení se ale pokladní bankovka na první pohled zdála podezřelá, proto přivolala policisty," vylíčila krajská policejní mluvčí Lenka Javorková.

Vylekaná důchodkyně vůbec nechápala, jak se se k ní falešná bankovka mohla dostat. Kriminalisté ji proto požádali, aby jim ukázala všechny peníze, které má doma.

„Žena jim předložila částku kolem pětatřiceti tisíc korun, většina bankovek však už na první pohled vypadala jako padělek," podotkla mluvčí.

Vyšetřovatelé se z ženiny výpovědi pokoušeli dopátrat, jak se mohly padělané peníze do jejich úspor dostat. „Mezitím na místo vyjel specialista z krajského odboru hospodářské kriminality, který si vyšetřování případu na základě věcné příslušnosti převzal," dodala Lenka Javorková.

A velmi brzy padlo podezření na na syna důchodkyně, který se svou matkou bydlí.

„Kriminalisté ho ještě ten večer předvolali k výslechu, při kterém se k padělání peněz přiznal. Uvedl, že si od matky před několika dny bez jejího vědomí půjčil z jejich úspor třicet pět tisíc korun, které následně prohrál v automatech," vysvětlila policejní mluvčí.

Aby žena nic nepoznala, nakopíroval si na barevné kopírce v práci několik tisícovek a dvoutisícovek, které vrátil do obálky s našetřenými penězi. „Okopírováním tak zhotovil sedmadvacet padělků tisícikorunových a dvoutisícikoru­nových bankovek," vyčíslila Lenka Javorková.

Třiapadesátiletého muže proto krajští kriminalisté tento týden obvinili z trestného činu padělání a pozměnění peněz, za který zákon ukládá až osmiletý trest odnětí svobody. Kriminalisté provedli také předběžné posouzení pravosti peněz se závěrem, že se jedná o padělky nízkého stupně nebezpečnosti.

„Padělky nyní zašleme do České národní banky s žádostí o jejich odborné posouzení," uzavřela policejní mluvčí.