Přesto se hlavně v létě najde i na Kroměřížsku hodně lidí, kteří začnou přemýšlet o pořízení víkendového bydlení. „S manželem nás vždycky chytne chuť prodat byt ve městě a odstěhovat se do domečku nebo chatičky někam na venkov," vypráví třeba Jiřina Zlámalová z Kroměřížska.

Už dvě desítky let bydlí v panelákovém bytě a pořád ji láká koupě chalupy.

„Co nás ale asi nejvíc brzdí, je stav nemovitostí s ohledem na jejich cenu. Přece jen už je nám přes padesát, takže chceme například funkční sociální zařízení a vytápění domu. Když pak ale chalupa stojí přes dva miliony, to je zase moc," povzdychla si Zlámalová. Prodejem bytu by totiž manželé nezískali dost financí, aby mohli koupenou chalupu i opravit.

Skutečnost, že zákazníci dnes hledají vyšší komfort, potvrzuje například jednatel realitní kanceláře Heureka.

„Spartánské podmínky, jak se chaty stavěly dřív, o to už zájem není. Lidé chtějí mít i na chatě nebo v chalupě komfort. Toaleta, sociálka, koupelna, skoro celoroční příjezd… V takovém standardu se ale ceny pohybují okolo milionu a půl," vysvětluje Martin Havránek. Podle něj je navíc realitní trh pořád dost stagnující.

„Zájem na Holešovsku či Bystřicku je mizivý. Největší poptávka je asi po obyvatelných rodinných domcích 2 + 1 se zahrádkou," krčí rameny Havránek.

Zájem o chalupy se podle něj objevuje nejčastěji ve spojitosti s promýšlením finanční situace a letních dovolených, osvědčené jsou lokality ve Chvalčově a Rusavě.

Podle jednatele kroměřížské Realitní kanceláře Klíč Róberta Scholastera je prodej rekreačních objektů v jarních a letních měsících spojen i s taktikou prodávajících. Ti totiž s prodejem chat a chalup čekají právě na teplejší měsíce.

„Nepozorujeme zásadní změnu chování kupujících. Je ale pravda, že z pohledu poptávky identifikujeme slabší měsíce: období před Vánocemi a krátce po nich a také prázdninové měsíce," podotkl Scholaster.

Že by se v létě dostaly do popředí jen chaty a chalupy a ustoupil zájem o byty, to se prý říci nedá.

„Prodej bytů vždy bude tvořit největší podíl realizovaných prodejů nemovitostí," míní jednatel. Největší brzdou při restartu realitního trhu je podle něj neochota přijmout realitu. „Prodávající se jen neradi smiřují s prohlubující se ekonomickou recesí a poklesem cen," vysvětluje.

Jednoduchý fakt, že se daří prodávat právě ty nemovitosti, které mají nižší ceny, potvrzuje i vedoucí kanceláře Century 21 Happy style v Kroměříži Libor Kalousek.

„Zájem o chatky a zahrádky v cenách od tří set tisíc do milionu korun byl velký, podařilo se nám na jaře prodat takřka vše, co bylo v nabídce. S rodinnými domy je to ale trochu horší, pokud ta cena je nad dva a půl milionů, je to moc," shrnul Kalousek. Na lokalitě podle něj přitom ani tak moc nezáleží. „Jen v okolí Kroměříže mívají lidé trochu obavy z lokalit v okolí Moravy jako jsou Dolní zahrady, kvůli záplavám," uzavřel odborník.