Levnější elektřinu nakoupilo na konci února na energetickém trhu Českomoravské komoditní burzy Kladno například město Rožnov pod Radhoštěm.

Proti stávajícím jednotkovým cenám bude za dodávky energie platit o sedmnáct a půl procenta méně.

„Celkem jsme nákupem na burze ušetřili osm set tisíc korun,“ zdůraznil mluvčí rožnovské radnice Tomáš Gross.

Pracovníci úřadu připravovali takzvaný sdružený nákup elektrické energie na burze již od loňského roku.

K nákupu přibrali také neziskovky

„Ke zvýšení atraktivity nákupu pro dodavatele energií jsme sloučili spotřebu městského úřadu se spotřebami dalších dvanácti příspěvkových organizací,“ přiblížila starostka Rožnova Markéta Blinková.

V jednom balíku tak radnice nakoupila energii také pro školy, knihovnu, kulturní agenturu T klub a hasičský sbor města. „Centralizovaná poptávka přesáhla tři tisíce megawatthodin elektřiny,“ poznamenala starostka Blinková.

Rožnov doposud platil za jednu megawatthodinu 1 517 korun. Vyvolávací cena na burze byla stanovená na čtrnáct set korun za megawatthodinu. Během hodinové aukce dodavatelé energie stlačili svými nabídkami cenu až na konečných dvanáct set padesát dva korun. „Pro město a jeho organizace to znamená úsporu ve výši přibližně osmi set tisíc korun od června do konce příštího roku,“ netajila spokojenost Markéta Blinková. O uspořené prostředky radnice posílí jiné kapitoly rozpočtu.

Úspěšná byla na konci února v obchodování na stejné burze také vsetínská radnice. V následujících měsících díky tomu bude platit za elektřinu o jednadvacet procent méně než nyní. Ušetří statisíce korun.

Vsetín nakupoval s Hrozenkovem a Valašskou Senicí

Také Vsetín se uchýlil k takzvanému sdruženému nákupu elektrické energie. „Sloučili jsme spotřebu všech městských organizací a elektronické aukce jsme se zúčastnili společně s Valašskou Senicí a Novým Hrozenkovem,“ uvedla starostka města Iveta Táborská.

Vyvolávací cena v tomto případě byla šestnáct set korun za megawatthodinu. Konečná pak 1 377 korun.

Uspořili společně přes milion a půl

Pro město a pětadvacet městských organizací včetně základních a mateřských škol, Alceda, domu kultury, společnosti HB Real, Agentury pro ekonomický rozvoj, Technických služeb, Městských lázní a zmíněných dvou obcí to znamená úsporu 1,54 milionu korun. „Dosud jsme totiž kupovali elektřinu za sedmnáct set čtyřicet čtyři korun. Nová cena bude platit od letošního dubna do jednatřicátého prosince příštího roku,“ doplnila starostka Táborská.

Cenu stlačili zhruba o 20 procent

Úspory jako celá řada dalších vesnic a měst hledají právě také v městysi Nový Hrozenkov. I tady je proto úspěšná aukce potěšila. „Nová cena energie je nyní zhruba o dvacet procent nižší, než byla dosavadní,“ uvedl starosta městyse Pavel Jochec.

Podle jeho slov se i přes počáteční nedůvěru ukázalo, že sdružené aukce mají svůj význam. Do budoucna proto nevylučuje, že by Nový Hrozenkov podobným způsobem nakupoval také plyn. „Velké firmy totiž samy od sebe nezlevní,“ poznamenal Jochec.

Města a vesnice zaútočily na burzy už v loňském roce

Boom v nakupování obcí a měst na Českomoravské komoditní burze Kladno začal podle sdělení jejího mluvčího Martina Soukupa vloni. Samosprávy zde nakoupily energii za více než dvě miliardy korun. „Důvodem je výrazně nižší administrativní náročnost takového nákupu ve srovnání s klasickým výběrovým řízením na dodavatele. Výběr se zkrátí z možného půl roku až na jeden měsíc,“ přiblížil Soukup.

Také vidina nižší ceny patří mezi hlavní lákadla. „Na burze je daleko větší soutěžní prostředí a tužší boj o zákazníka. Dodavatelé jsou schopni jít s cenou níže, než při výběrovém řízení. Navíc ji mohou i několikrát pružně měnit,“ vysvětlil Soukup.