Do evropského finále této soutěže se letos nominovalo devět měst a sedm vesnic z Rakouska, Belgie, Německa, Maďarska, Irska, Itálie, Nizozemí, Slovinska, Spojeného království a České republiky.

„Mým velkým snem bylo, aby se naše obec dostala do této evropské soutěže a také v něm se ctí uspěla. Ani se mně nechce věřit, že se mi ten sen splnil," řekl krátce po slavnostním vyhlášení výsledků první muž Modré Miroslav Kovářík. Obec si po loňském vítězství v celostátním kole Zelená stuha České republiky zajistila postup do evropské soutěže měst a obcí Entente Florale Europe 2015 – Evropská kvetoucí sídla.

Počátkem července zavítala na Modrou osmičlenná jury složená z odborníků na životní prostředí z Rakouska, Itálie, Maďarska, Irska, Slovinska, Německa, Holandska a České republiky, aby v katastru této chřibské vesnice přísně vyhodnotila kritéria soutěže. „Musím ocenit velký harmonický rozvoj Modré včetně ekonomiky a ekologický fines," vysekl zástupcům obce poklonu předseda komise Marjolijn Ruis z Holandska. Protože Evropská unie vyhlásila rok 2015 rokem přírodního kapitálu, hodnotící komise oznámila, že mimo hlavní soutěž se letos ještě uskuteční soutěž na téma biodiverzita. Ta byla zaměřena na problematiku ochrany rozmanitosti života v přírodě a přírodního kapitálu, jejíž dostatek a udržitelné využívání je základním předpokladem prosperující Evropy.

„Jedinou cenu v této soutěži udělila komise obci Modrá. Součástí kritérií bylo hodnocení intravilánu a extravilánu obce, použití dřevin, trvalých rostlin a květin k jejich ozelenění, vzhled ulic a veřejných prostranství, aktivity obce a občanů v krajině," informoval Jaroslav Brzák, komisař soutěže za Českou republiku.

Při hodnocení byl položen důraz na zapojení veřejnosti do různých akcí v obci včetně ekologické výchovy a vzdělávání. „A právě ta pomohla Modré v soutěži o Cenu biodiverzity. Komisaři vysoce hodnotili Živou vodu na Modré, která je velice zajímavým projektem. Ona propojuje zachování přirozených druhů živočichů, ale je také přínosem pro obnovu rozmanitosti života v přírodě," vysvětlil porotce Jaroslav Brzák.

Radost z ocenění neskrýval správce Archeoskanzenu Modrá Lubomír Sláma. „ Těší mě, že naše obec i její okolí získává krůček po krůčku pěknější vzhled, že získává ocenění i v rámci soutěže Vesnice roku. A nyní jsme v Bristolu dosáhli na vysokou evropskou metu," řekl hrdě správce skanzenu.

„Po návštěvě evropských komisařů v naší obci jsme věřili, že by naše obec mohla v soutěži zabodovat. A je to super, že delegace přiveze z Anglie medaile. Ostatně, máme se v obci čím pochlubit. Třeba tou krásnou zelení, květinami, archeoskanzenem a Živou vodou," nechali se slyšet manželé Dagmar a Václav Peckovi.