Výzvy obyvatel tedy měly na život ve městě nečekaně výrazný vliv.

„Lidé jsou emancipovanější a mají více chuti mluvit do správy města, což mi nevadí,“ řekl meziříčský starosta Jiří Částečka.

Přiznal, že politici nemají vždy věrný obraz toho, co se ve Valašském Meziříčí děje.

„Proto vítám, že nám lidé poskytují zpětnou vazbu,“ poznamenal Částečka. Podle něj není rozhodující, kolik lidí se pod petici podepíše.

„Každou výzvu hodnotíme velmi pozorně, a pokud je to možné, jsme ochotni lidem vyjít vstříc,“ vyložil karty na stůl starosta.

Strážníci odvolali svého nadřízeného

A za co tedy obyvatelé města bojovali? „Připomněla bych především petici za odvolání ředitele městské policie, pod kterou se podepsalo jednadvacet z pětadvaceti strážníků,“ připomněla vedoucí útvaru interního auditu a kontroly v Meziříčí Hana Plevová.

Podřízení vytýkali vedoucímu nekompetentnost a aroganci. Roman Vašut přirovnával strážníky k tupým ovcím. „Kromě toho velmi často měnil své příkazy a rozhodnutí,“ popsal předseda petičního výboru Vlastimil Novosad.

Městští policisté proto chodili do práce s obavami. „Byli ve stresu. Někteří se mi svěřili, že nemohou spát. To se pak projevilo na jejich pracovním výkonu,“ vysvětlil Novosad.

Zastupitelé na základě dvou auditů, konkrétně interního a personálního, šéfa strážníků počátkem května odvolali.

Další dvě petice sepsali obyvatelé místních částí Krhová a Poličná. Jejich cílem bylo vyhlášení referend o odtržení čtvrtí od města, které se uskuteční 21. dubna.

Školu zastupitelé nakonec nezavřeli

K rozhodnému kroku se odhodlali poté, co se dozvěděli, že jim radní chtějí zavřít školy. Přestože záměr stáhli, obyvatelé získali pocit, že jsou na periferii zájmu politiků. „Už máme zpracovaný rozpočet. Nejenže zachováme základku, ale zbudou nám ještě čtyři miliony na investice do obce,“ přiblížila Sylva Kristková z přípravného výboru v Krhové.

Úspěch sklidili i signatáři petice za zachování Základní školy Žerotínova, kterou chtěli radní zavřít.

Ovoce přinesla i výzva obyvatel za zrušení záměru zastupitelů prodat bývalou hasičskou zbrojnici v Brňově. A lidé, kteří své jméno připojili na podpisové archy kvůli tomu, že chtěli mít více míst na parkování u Mateřské školy Štěpánov, si mohou také mnout ruce.

Jen jedna petice nebyla úspěšná. A to ta, jíž obyvatelé Byniny usilovali o navrácení večerního spoje z města.

Autobus jezdit nebude, cestovalo jím totiž méně než deset cestujících.