Hygienici odebrali vzorky z nádrže minulý týden.

„Je tam horší průhlednost a mikrobiologické znečištění dané intenzivními dešti a spláchnutím z polí či chatových oblastí," řekla vedoucí odboru hygieny obecné a komunální Eva Javoříková.

Kvalita voda v nádrži je prozatím označená jako zhoršená. Hygienici dále doporučují, aby se lidé po vykoupání v nádrži osprchovali.

„V zakalené vodě plavou mimo jiné i větve. Ve čtvrtek jsme odebrali další vzorky a jejich výsledky budeme znát v pondělí," dodala Eva Javoříková.

Podle Javoříkové je jedním z faktorů, který působí na znečištění vody, špatně odkanalizovaná oblast kolem nádrže.

Pro správce nádrže znamená špatné počasí a znečištěná voda konec sezóny. I když devadesát procent naplavenin odklidili, ve vodě se koupat nedá.

„Vodu jsme zbavili klád, jehličí a haluzí. Voda má ale kvůli bahnu špatnou průhlednost. Zhruba osmdesát centimetrů," prozradil hrázní Jiří Brada.

Pročištění zakalené vody bude v případě zlepšení počasí trvat minimálně čtrnáct dní.

„Zákal z toho bahna je dost silný. Podle mě je letošní sezóna pasé. Možná na konci srpna, když bude dobré počasí, se bude dát koupat," dodal Jiří Brada.

Špatné počasí dělá vrásky také provozním hotelů a rekreačních středisek na Horní Bečvě. Radost ze špatného počasí nemají ani rekreanti.

„Třikrát po sobě jsme tady měli přívalové deště. Voda je špinavá a počasí nic moc. Vypadá to, že letos se už nevykoupeme," povzdechl si Martin Janda z Valašského Meziříčí, který jezdí do Horní Bečvy na chatu.

V ostatních přírodních nádržích je zatím voda ke koupání vhodná. Problémy nehlásí na Bystřičce ani v Novém Hrozenkově.

Hygienici odebírají vzorky vody v přírodních nádržích každé dva týdny až do konce letních prázdnin. Informace o kvalitě vody naleznou návštěvníci ve vitrínách u přehrady nebo na stránkách Krajské hygienické stanice Zlínského kraje.

Horáková Michaela