Vedle tradičních programů vycházejících z kalendářního či zvykoslovného roku se mohou příchozí nově těšit na větší počet koncertů či divadelní představení valašskobystřického souboru Chaos. Nebudou chybět ani úplné novinky, například noční prohlídka.

V nabídce muzea zůstávají tradiční letní festivaly Rožnovská valaška, Jánošíkův dukát či Romská píseň, jíž se letos koná jubilejní 20. ročník. „Po letech se do programové nabídky vrací pořad věnovaný textilní výrobě nazvaný Z truhel a skříní či Svatojánský večer s celodenním oživením expozic v areálu Valašské dědiny," uvedla mluvčí skanzenu Petra Valíčková. První jmenovaný pořad se uskuteční v neděli neděle 6. července, druhý v sobotu 21. června.

Podzimní úrodu z polí představí pořad Podzim na poli a v chalupě aneb Konopná a lněná sobota v sobotu 13. září. Vánoční cyklus nově doplní Štěpánská koleda 26. prosince.

Další novinkou v nabídce muzea bude letos také červencový pořad Na dědině noc, v němž pozvou muzejníci návštěvníky na noční prohlídku skanzenu. Pro děti zase přibude v závěru letních prázdnin pořad Hravá dědina – návraty do zmizelého světa dětských her. „Snažíme se tak reagovat na požadavky a postřehy našich návštěvníků," poznamenala k novinkám v programu roku Petra Valíčková.

V objektech rožnovského skanzenu se letos uskuteční také jedenáct bohoslužeb – katolických, evangelických i pravoslavných. Rozšíří se rovněž nabídka prohlídky s průvodcem. „V intervalech každé celé hodiny bude tato služba možná i v areálu Dřevěného městečka. Dříve byla dostupná pouze na předchozí objednávku," upozornila Petra Valíčková.