Na druhé straně stojí vinu odmítající majitelé skládky, tedy společnost Joga a samotné město Slavičín, které je vlastníkem poloviny skládky. Za pravdu by měli jedné ze stran dát Odbor životního prostředí luhačovické radnice a také Česká inspekce životního prostředí. Organizace se problémem znečištěného potoka zabývají zejména na podnět obyvatelů města.

„Někdo s tím musí konečně něco udělat. Podle mě se jedná nepochybně o stav obecného ohrožení a může za to skládka. Ta podle mého názoru vypouští do potoka vodu z jímky pod odpady, kterou mají vyvážet, ale namísto toho ji jen přečerpávají do potoka," vrhla se do tvrdého obviňování Ilona Parýzková ze Slavičína. Ta je podle svých slov rozhodnuta podat na majitele skládky trestní oznámení, pokud to neudělá někdo jiný.

„Ale chci dát nejdříve šanci městu, které by si podle mě mělo vyříkat problémy s firmou JOGA. Pokud to neudělají, tak to oznámení bude vlastně i na ně," pohrozila Parýzková, která už nemohla déle přihlížet tomu, jak potok vypadá.

„Vždyť se v tom koupou děti a lidi tou vodou zalévají záhony, proboha. Minulý týden v pondělí byla voda čistá, ale v pátek byla opět hnusná. Proto jsem hned volala policii, která kontaktovala luhačovický odbor životního prostředí," popisuje přesvědčená žena, která prý na vlastní náklady hodlá nechat vyrobit informační letáky, které mají obyvatele Slavičína odrazovat od využívání vody v potoce.

K vyjádření Parýzkové se přidal také slavičínský podnikatel František Fojtík. „Potok protéká kolem naší firmy i mého domu. Před měsícem tam byla znečištěná voda, ale velkou váhu jsem tomu nepřikládal. V minulém týdnu se to ovšem opakovalo a podle mě to není normální. Podezření je opravdu hlavně na tu skládku," svěřil se Fojtík.

Ten se chodí několikrát týdně ke skládce dívat a některé věci mu přijdou velmi podezřelé. „Šel jsem se tam podívat a v místě největšího znečištění trčela ze země roura. Její druhý konec je kousek od plotu, který ohraničuje jímku s odpadní vodou. Ta byla poloprázdná, přičemž na jejích stěnách byly vidět ještě stopy po hladině," kroutí hlavou Fojtík.

Onu oranžovou plastovou trubku, která na jedné straně ústí do potoka Lukšinka a na druhé je svisle vyvedena u odpadní jímky, podle majitelů skládka vůbec nepoužívá. Její existence je proto podivná. „Už to, že se někdo snaží zakrýt trubku těsně u skládky, je minimálně podezřelé. Všechno tak opravdu ukazuje na ni," podotkl také referent čistoty vod ze slavičínského rybářského svazu Zdeněk Janáč.

Redakce Zlínského deníku se na místo včera vydala a trubka byla nahoře nejen opatřena uzávěrem, ale i ten byl dokonce zakryt kamenem. Majitelé skládky odmítají, že by trubku používali, lidé ve Slavičíně jsou ovšem opačného názoru.

Pod jímkou se nacházejí také sondy, které mají prověřovat znečištění zeminy. „Ty by přece nějaké znečišťování odhalily. Nikdy se tak ale nestalo," poukazuje slavičínský starosta Jaroslav Končický, který věří, že skládka za znečištění opravdu nemůže. Podle něj jsou spekulace nepodložené. „To, že se někdo domnívá, že za to může skládka, není důležité. Musíme počkat na vyjádření příslušných orgánů, které prováděly měření," vysvětlil starosta, podle kterého je vedení Slavičína v kontaktu s druhým společníkem skládky a má k dispozici všechny důležité podklady. „Odpadní voda se vyváží a když se změní v jímce hladina, tak je to zapsáno do protokolu. Ta voda se prostě ztrácet nemůže," tvrdí Končický. Radnice podle něj momentálně také upozorňuje obyvatele na to, že voda v potoce není čistá a vhodná k používání.

To nicméně potvrzuje také Zdeněk Janáč z rybářského svazu. „V tom potoce je naprosto nemožné vysazovat ryby. Nepřežily by tam. Je vidět, že nad skládkou je voda čistá, pod ní ale ne. Až bude mít luhačovický odbor životního prostředí výsledky rozboru, budeme přizváni do řízení," sdělil Janáč.

Podle vedoucího daného odboru Petra Záhorovského budou výsledky rozborů do 14 dnů. „Poslali jsme je do laboratoře a vrátit by se měly do dvou týdnů. Budeme tak znát přesnou charakteristiku vody v Lukšince nad i pod skládkou," potvrdil Záhorovský.