Situace byla tak vážná, že hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák sáhl k nepříliš obvyklému řešení. „Doporučili jsme hejtmanovi, aby vyhlásil období nepříznivých klimatických podmínek. Platí od 26. března pro celý Zlínský kraj, o uplynulém víkendu bylo zrušeno jen pro okres Vsetín,“ informoval Vít Rušar z Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje a dodal, že naposledy bylo toto omezení použito v roce 2006. A pravděpodobně spolu se zhoršením počasí dosáhlo svého efektu. Poslední březnový víkend hasiči na Uherskohradišťsku nevyjížděli k žádnému požáru způsobenému nedbalostí.

Vyhlášení hejtmana stanovuje podmínky k zabezpečení požární ochrany v době zvýšeného nebezpečí vzniku požárů. Především zakazuje spalování hořlavých látek na volném prostranství nebo také provádění ohňostrojů.

Závažné situace si povšiml i čtenář Slováckého deníku, který se podepsal jako Antonín Bartoš a který se na redakci obrátil s tímto vyjádřením. „Nevím, kolik stojí takový výjezd hasičské jednotky. Domnívám se, že při dopadení pachatele je pokuta tak nízká, že se mu ,údržba pozemku s asistencí hasičů‘ vyplatí. Za kosení pozemku dvakrát ročně by možná zaplatil víc. Kromě spálených hnízd užitečného hmyzu nelze opomenout, že požár se obvykle rozšíří i na sousední parcely a oheň poškodí i takové porosty, jako je víno a mladé ovocné stromky aj. Stromky bývají zabaleny do umělohmotného chrániče proti okusu zvěří a je to právě hořlavý chránič, který při požáru trávy stromek poškodí,“ uvedl všímavý čtenář.

Oheň z trávy podle něj snad neublíží vysokým stromům, ale rozhodně jim neprospívá. Škody se pak podstatně navyšují. Houká-li siréna i dvakrát denně kvůli spalování staré trávy, pak je o čem přemýšlet. Navíc se může stát, že hasiči nestihnou příjezd k daleko vážnějšímu požáru či nehodě.

Postihy za způsobení požáru neopatrným zacházením s ohněm na volném prostranství osvětluje Vít Rušar. „Fyzická osoba zaplatí blokovou pokutu do jednoho tisíce korun, pokuta ve správním řízení se může vyšplhat až na 25 tisíc. Pokud jde o podnikající fyzickou nebo právnickou osobu, lze dle zákona o požární ochraně uložit sankci až 500 tisíc korun,“ varoval Vít Rušar.

Jeden z nejzávažnějších požárů za poslední měsíc se rozhořel minulé úterý u Uherského Ostrohu. Plameny pohltily porost na území jednoho kilometru čtverečního. Podle prozatímního vyšetřování se zdá, že se jedná o typický příklad spalování porostu, navíc v první den, kdy platilo nařízení hejtmana. Muži, který je ze založení požáru podezřelý, nyní hrozí pokuta.

Při hašení požáru se navíc zranil dobrovolný hasič. „Stále se hovoří o tom, že požáry v jarních měsících jsou nebezpečné, a tak mě překvapuje, že i když je takové sucho, lidi jsou stále nepoučitelní. Prozatím jsme občany na toto nebezpečí přímo ne- upozorňovali, teď ale uvažujeme o tom, že bychom nějakou zprávu na toto téma dali do Ostrožských listů, aby si lidi uvědomili, co se může stát,“ reagovala starostka Uherského Ostrohu Hana Příleská.

Autor: Petra Kučerová