Uherskohradišťští kriminalisté šetří případy, kdy si lidé nechali posílat na své účty cizí peníze, které následně vybírali či posílali dál. Teď jim hrozí až čtyřleté vězení

Uherskohradišťští kriminalisté v posledních týdnech prověřují několik případů, kdy si zájemci o práci měli vydělávat přeposíláním nebo vybíráním peněz.

„Nabídky mohou být zabaleny do vzletných a zdánlivě odborných slov používaných ve finančním prostředí. Základem je ovšem převod ‚špinavých peněz'," upozorňuje policejní mluvčí Aleš Mergental.

Brigádníky a spolupracovníky si zkušení pachatelé hledají osobně nebo prostřednictvím tištěných či internetových inzerátů. Mladá žena z Uherskohradišťska byla například oslovena kamarádkou, která jí nabídla přivýdělek.

Jedinou podmínkou byl vlastní bankovní účet, který si žena šla ihned založit. Známá jí vysvětlila, že její práce bude spočívat „jen" ve výběru peněz, které tam „obchodní partneři" budou čas od času posílat.

Když jí peníze poprvé přišly na účet, udělala vše, jak měla. Vybrala je a v hotovosti předala své známé, která jí dala slíbená procenta z vybrané částky.

„Mladá žena byla spokojená, že takto rychle a jednoduše vydělala několik tisíc korun, a následně to ještě dvakrát zopakovala. Prý jí něbylo vůbec divné, že za vybírání cizích peněz dostává velké odměny. V tu dobu se už však o transakce začala zajímat policie," uvedl Aleš Mergental s tím, že kriminalisté prověřovali přivýdělek pro podezření ze spáchání trestného činu legalizace výnosů z trestné činnosti, za což ze zákona hrozí až čtyři roky vězení.

Banky podezřelé transakce monitorují

Na tento druh podvodu se totiž přijde velice snadno, jelikož banky podobné transakce ihned oznamují příslušným orgánům.

„Transakce podezřelé z praní špinavých peněz musíme ze zákona monitorovat a hlásit Finančně-analytickému útvaru Ministerstva financí ČR. Při podezření z různých jiných transakčních podvodů vždy úzce spolupracujeme také s policií," potvrdila Tereza Fořtová z tiskového centra České spořitelny.

Druhý způsob, jak se obyčejní lidé k „praní peněz" dostanou, je přes inzerát. Na jeden takový, kde zahraniční investiční společnost hledala obchodní zástupce, zareagoval muž pohybující se ve finančním prostředí.

Přišla mu pracovní smlouva se všemi náležitostmi, mezi nimiž nechyběl popis náplně práce. Odbornými slovy bylo napsáno, že bude přijímat na svůj účet platby, které bude vybírat a přeposílat dál. Za to měl získávat pevně stanovenou procentuální odměnu.

„Po první transakci měl v kapse stovky euro, při druhé už však o jeho aktivity začala zajímat policie, která mu zablokovala bankovní účet. Místo dalšího snadného přivýdělku získal podezření ze spáchání trestného činu legalizace výnosů z trestné činnosti z nedbalosti, za který mu hrozí až roční vězení," uvedl mluvčí uherskohradišťské policie.

Lidé, kteří si chtějí přivydělat pouze za převody a výběry peněz, by si podle mluvčího měli vždy nejdříve ověřit, z jakých aktivit přeposílané peníze pocházejí, a jestli firma, která jim práci nabízí, vůbec existuje. Tisícové odměny za pouhé zajišťování finančních transakcí jsou už od počátku podezřelé a podílením se na nich se mohou lidé dostat do konfliktu se zákonem.