„Trvalé následky se u lidí, kteří vypili alkohol kontaminovaný metanolem, mohou objevit i za několik měsíců či let," uvedl před soudem Miroslav Šafr z Ústavu soudního lékařství královéhradecké lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

Podle Šafra vyplývají závěry o možných trvalých následcích v budoucnosti mimo jiné ze zahraničních studií. „To znamená, že ta otázka zůstává pro poškozené otevřená," uvedl znalec. Podle něj se trvalé následky mohou týkat orgánů, které bývají poškozeny krátce po konzumaci metanolu. Jde především o o zrak a trávící, případně i oběhový, dýchací a vylučovací systém. „Je to ale otázka značně individuální, čas ukáže," doplnil znalec.

Komise zahrnující toxikology, neurologa, očního lékaře či internistu zpracovávala posudek na 39 zemřelých (u jedné ženy se vypití metanolu jako příčina smrti bez pochyb neprokázala) a na dalších 79 osob, které otravu přežily. Podle obžaloby ale již několik desítek lidí trpí trvalými zdravotními problémy, 15 z nich má například vážně poškozený zrak. Znalci popisovali prvotní příznaky otravy, které se většinou projevily po osmi až 24 hodinách po vypití.

Postupně se bolest hlavy, nevolnost a zvracení měnily na poruchy vědomí, závratě, výpadky zraku a postižení trávicího systému, aby v některých případech končily otokem mozkové tkáně, srdečním selháním a smrtí. Práce na posudku byla pro členy komise raritou, s podobnou otravou se často nesetkávají. Znalci také potvrdili, že metanol je na rozdíl od etanolu, jenž se v těle v malém množství přirozeně vyskytuje, pro člověka látkou naprosto cizí a silně toxickou.

Soud ve středu také vyslechl svědky Bohumila Malátka a Petra Čagana, kteří ale odmítli svou svědeckou výpověď, neboť by podle nich mohla zhoršit jejich postavení v trestním řízení. Oba dva jsou totiž v metanolové kauze obžalování z ohrožování zdraví závadnými potravinami. Protože oba vystupovali ve Zlíně v roli svědků, nebyla čtena ani jejich výpověď v přípravném řízení. Na následky otravy metylalkoholem z restauračního zařízení v Oseku nad Bečvou, který jeden z obžalovaných svědků provozuje, zemřela jednadvacetiletá dívka z Přerovska.

Sout také vyslechl Zdeňka Kopla, který ale při své výpovědi popřel, že by mu Jiří Vacula prodal dva tisíce litrů původní smrtící směsi. Proto došlo také k jeho konfrontaci s přítomným obžalovaným Jiřím Vaculou. „Prodal jsem ti dva tisíce litrů," uvedl Vacula. „Nic jsem od tebe nikdy neodebral," popřel tuto skutečnost Kopl. Jak se množstvím dvou tisíc litrů smrtící směsi naložil, není dosud známo.

V následujících stáních, z nichž nejbližší je ve čtvrtek 13. března, soud vyslechne další svědky, mezi nimi bude i znalecká výpověď psychology, který soud seznámí s psychologickým posudkem na hlavní tři aktéry metanolové kauzy.

V hlavní, takzvané zlínské větvi metanolové kauzy stojí před soudem 10 obžalovaných. Čtyřem z nich hrozí až výjimečné tresty. Kauzy dalších 21 osob, na které státní zástupce v hlavní, takzvané zlínské větvi případu podal obžalobu, projednají jiné soudy po celé České republice.

Takzvaná metanolová kauza propukla v září 2012. Od té doby má okolo 50 obětí. Policie ukončila vyšetřování hlavní zlínské metanolové větve na konci loňského roku. Státní zástupce obžaloval přes 30 lidí.