„V současné době se vyčleňují dvě skupiny lidí. Jedni se starají o zuby opravdu zodpovědně, zatímco ti druzí to odbývají. Děti jsou pak většinou obrazem svých rodičů. Některé mají proto už v dětství na každém druhém zubu kaz. A není to genetikou, ale špatnou péčí," tvrdí zubní lékař Radomír Humplík z dentální kliniky Laserdent ve Starém Městě.

Za velký problém zubaři považují i fakt, že lidé mnohdy netuší, jak si správně zuby čistit. „Neznají správnou techniku. Jen malé procento lidí si umí zuby optimálně vyčistit a používá při tom všechny nezbytné pomůcky. Je to obecně rozsáhlý problém," vysvětluje Radomír Humplík. Doporučuje návštěvu dentální hygienistky a nechat si postup vysvětlit.

„Přípravky pro zubní hygienu zahrnují mezizubní kartáček, zubní nit a také ústní vodu. Samozřejmě je nutné pravidelně dvakrát ročně navštěvovat zubního lékaře a hygienistku. Těm se totiž někteří lidé vyhýbají i ve chvíli, když už mají zdravotní problémy. Přitom špatný stav chrupu je příčinou mnoha závažných nemocí," varuje uherskohradišťský zubní lékař Evžen Kořistka.

S nedostatečnými hygienickými návyky dětí se mnohdy setkávají i ve školkách. V těch hradišťských proto děti učí čistit si zuby, jakmile na začátku školního roku nastoupí.

„V drtivé většině případů základy zubní hygieny znají a vědí, co je pasta a kartáček. Ne vždy jsou ale zvyklé je bez výjimek každý den používat. To u nás ale musí. A většinou stačí pár měsíců a poobědové čištění si zautomatizují," poznamenala Ilona Močičková, ředitelka Mateřské školy Uherské Hradiště, která sdružuje devět školek.

Na stavu chrupu dnešních dětí se podepisuje zejména zrušení pravidelných preventivních prohlídek v rámci školy, nadměrná konzumace cukru například ve slazených limonádách i nedostatek fluoru.

Fluor už v pitné vodě není

„Ten se dříve přidával do pitné vody. Dnes se od fluoridace vody upustilo. To je v pořádku, protože přebytek fluoru není tělu k užitku, ale v malém množství neuškodí. Fluoridové tabletky pro děti s horší hygienou se proto doporučují," říká Evžen Kořistka. Fluor je příznivý zejména pro zubní sklovinu, kterou chrání proti bakteriím.

Zejména do třetího roku dítěte není vhodné ani rodičovské olizování dudlíků či lžiček, které potom dají svému potomkovi. Tím mu mohou do úst přenést bakterie zodpovědné právě za vznik zubního kazu.

„Pokud se rodič o zuby svého dítěte stará, nebudou se mu ovšem zuby kazit jen kvůli tomuto. Je však nutné své děti nezanedbávat. I když jsou už schopné si zuby čistit samy, je lépe jim je dočišťovat do devíti či desíti let," radí Radomír Humplík. Pravidelná péče je však nutná už od prvního zubu, který dítěti vyroste, stejně jako následné pravidelné návštěvy zubní ordinace. „Čím dříve dítě začne ke svému zubaři docházet, tím lépe pro všechny. Zvykne si na neznámé prostředí a i do budoucna je s ním lepší spolupráce," dodává Radomír Humplík.

Lidé kupují speciální pasty

Podle lékáren mezi zákazníky stoupá zájem o pomůcky k dentální hygieně a jejich obliba se zvedá. „Zajímají se o speciální zubní pasty, které účinně pomáhají při konkrétních potížích, nakupují měkké zubní kartáčky doporučené ke správnému čištění zubů a masáži dásní, mezizubní a jednosvazkové kartáčky i dentální nitě k čištění mezizubních prostor. Zvyšuje se také zájem o ústní vody," prozradila Marcela Janušková ze Slovácké lékárny.