Ve velkolepém stylu pojali čtyřdenní Michalské slavnosti a hody s právem ve Starém Městě. Tradiční akce byla otevřena pro každého, kdo se chtěl dobře bavit, nechtěl přijít o nové zážitky, kdo měl zájem jít v kroji. Michalské slavnosti byly zahájeny už o čtvrtečním podvečeru. A to vernisáží fotografií a dokumentů o historii staroměstského fotbalu a prohibiční akcí hodové chasy, při níž šohaji pletli u staršího stárka Michaela Lapčíka, redaktora Slováckého deníku, hodové věnce a po několika dnech si mohli připít také kořalkou, která žádnému z nich neuškodila.

Staroměstské hody odstartovaly v sobotu po třinácté hodině za neuvěřitelně krásného a teplého počasí u tamní radnice. Tam se sešly stovky lidí, které chtěly spatřit veselost krojované omladiny, slyšet zpívat jejich písničky, vidět jejich tanečky a za doprovodu Staroměstské kapely si vyšlápnout pro starší stárky – Michaela Lapčíka a Alžbětu Krejčiříkovou – kteří letošním hodům vládli (na snímku).

U stárčina domu se zpívalo, tancovalo, připíjelo i pojídalo.

„Copak to vidím přes tu sluneční clonu, tolikéj chasy u našeho domu? Pěkně vás vítám v tejto hodovej chvíli, a žádám, abychom spolu veselí byli. A že už končí prohibica, tož chladí sa aj slivovica," přivítal krojované šohaje vládce hodové chasy Michael Lapčík.

Po tanečcích, zpěvu a pohoštění vyrazil za doprovodu krojovaných i občanů pro starší stárku Alžbětu Krejčiříkovou, která se pro něj pěkně vyšňořila. Za pomoci loňské stárky hodové právo až v pátek nazdobila. „Chtěla jsem aby byl rozmarýnek čerstvý a voňavý a nebyl ovadlý," svěřila se stárka. V domě jejích rodičů se hodovalo, před ním se zpívalo a tancovalo. Obchůzka chasy Starým Městem, v níž kromě starších stárků byly ještě dva páry mladších, Kristýna Vaculíková s Janem Pluhařem a Lucie Tymrová s Pavlem Dovrtělem, skončila u radnice, kde na ně čekal s hodovým povolením starosta obce Josef Bazala. „Letošní září bylo nejtěžším měsícem v mém životě. Kromě přípravy na půlmaraton to byla navíc organizace a vlastní průběh hodů," shrnul stroze Lapčík, na němž však únava nebyla znatelná.

Zatímco v některých obcích mají hodové chasy problémy se sháněním stárků, ve Starém Městě a v Kunovicích je na stárkování pořadník. „Já v něm byl pět let," prozradil Lapčík. Kunovičtí starší stárci Petr Oulehla a Magdalena Lůčná si také museli na funkci stárků vystát pomyslnou pětiletou frontu. „U nás se nemůže stát, že bychom stárka sháněli na poslední chvíli. V Kunovicích prostě kluci i holky drží slovo, takže odpadá starost, kdo bude chase v daném roce kralovat," řekl hrdě Oulehla. Hodovou chasu pomáhali starším kunovickým stárkům tmelit Michal Duda s Evou Čechovou a podstárky Martinem Pěchou a Zuzanou Juračkovou. Ani v Ostrožské Nové Vsi se nenaplnil černý scénář, že by hody byly bez stárků. Hodovému veselí vládli Lukáš Miklíček a Eva Kyseláková. „Starosta obce už při loňské hodové zábavě slavnostně prohlásil, že stárky budou právě oni. A jejich rodiče se s tím museli vyrovnat," řekl s pousmáním místostarosta obce Pavel Botek. Na letošní hody vykročil stejně jako starosta Stanislav Tureček ve slavnostním kroji. „Nemám ho ve skříni jenom pro parádu. Zatímco starosta chodí v kroji jako člen pěveckého sboru Krasavci skoro každý týden, já ho oblékám jen při slavnostních příležitostech," dodal Botek.