Oč jde? Na jednom z jihlavských hrobů stojí jméno Josef Král a pod ním údaje o narození a úmrtí: druhé datum ovšem sahá měsíc do budoucnosti a tvrdí, že dotyčný zemře 12. 12. 2012. Na případ upozornila jako první jihlavská příloha MF DNES.

Tamní badatel, který prapodivný náhrobek objevil, chodí na tamní hřbitov pravidelně a zná ho už od dětství.

„Jakákoliv změna mě tam upoutá. Nedávno, bylo to v období Dušiček, jsem si všiml, že tam cosi přibylo. Na nový náhrobek jsem se zaměřil, a když jsem četl údaje, nemohl jsem uvěřit vlastním očím," řekl Deníku Vilém Wodák.

Podobně jako později všem ostatním mu nebylo jasné, jestli se jedná o omyl nebo žert.

„Datum mi vrtalo hlavou, nikdy jsem se s ničím podobným nesetkal. Napadlo mě také, zda nejde o často zmiňovaný termín údajného konce světa souvisejícího s mayským kalendářem, v tomto případě jde ovšem o jiné datum. Nějaká symbolika v těch číslech ale určitě bude," je přesvědčen Wodák.

Protože podle psychologů nelze vyloučit, že by dotyčný mohl tímto způsobem svému okolí signalizovat například sebevražedné úmysly, případem se už zabývá i policie.

„Oznámení o náhrobku jsme přijali, zjišťujeme, zda nedošlo k protiprávnímu jednání. Hledáme informace o majiteli hrobu a náhrobku, které budou podstatné pro další šetření. K oznámení došlo před pár dny, to je ale zatím jediné, co k celé věci můžu říci," konstatovala ve čtvrtek jihlavská policejní mluvčí Jana Kroutilová. Z dostupných informací už ale vyšlo najevo, že majitel náhrobku Josef Král má podle všeho trvalý pobyt v Kroměříži. Tamní policie však zatím na případu cíleně nepracuje.

„Řeší jej kolegové z Jihlavy, my se v rámci součinnosti pokusíme muže kontaktovat a uděláme prověrku v místě bydliště. Výsledek pak zašleme zpět do Jihlavy," vysvětlila kroměřížská policejní mluvčí Simona Kyšnerová.

Také kroměřížská radnice nemohla k případu podat bližší podrobnosti. „Osobní údaje poskytovat nemůžeme, nelze nahlížet do záznamů a poskytovat soukromé informace," omluvil se mluvčí radnice Pavel Zrna.

Kroměřížskému deníku se ale ve čtvrtek podařilo zjistit, že muž jménem Josef Král skutečně existuje a podle dostupných informací má nahlášen trvalý pobyt přímo na kroměřížské radnici. Tím pádem je ale fakticky nedohledatelný. Nemusí se totiž na Kroměřížsku zdržovat a v podstatě se o něm neví vůbec nic.

Na úřední desce kroměřížské radnice se ale v minulosti objevily dokumenty svědčící o jeho existenci, například oznámení o uložení poštovní zásilky, z čehož je jasné, že Josef Král se v Kroměříži přinejmenším nějaký čas opravdu pohyboval.

Jaký byl ale jeho další osud, zda v regionu stále žije a především proč vznikl jeho náhrobek s podivným datem, to zatím stále zůstává tajemstvím.

ZPRAVODAJOVÉ DENÍKU