Vzrušená debata se točila kolem toho, zda muži v uniformách stíhají dostatečně eliminovat alkohol si dopřávající mládež v parku i jinde, či zda zvládají pacifikovat bezdomovce okupující rožnovské nádraží.

Zastáncem razantnějšího postupu proti agresivní a nepřizpůsobivé mládeži byla zejména Libuše Rousová (SNK-ED). Podle ní se například jen o Velikonocích opíjelo v parku až čtyřicet mladých lidí. „Pravidelně tady porušují vyhlášku o zákazu pití alkoholu. Proto bych prosila městskou polici o nápravu. A nechci slyšet, že to nejde,“ udeřila na šéfa strážníků.

Daniel Vašut jí oponoval tím, že u městské policie pracuje v nepřetržitém směnovém provozu jen devatenáct strážníků, což není na město velikosti Rožnova mnoho, a nelze tedy stíhat vše.

Oporu podle něj nemají strážníci ani v zákoně. Přistižené opilé mladistvé totiž nesmějí pokutovat, což považuje za zásadní chybu. Ne vždy se navíc podaří lapit provinilce přímo při činu a zjišťování, jak se k alkoholu dostali, pak podle Vašuta zpravidla nikam nevede.

„Tak si oblečte třeba tepláky a dělejte tajné agenty,“ navrhla Libuše Rousová. To však podle ředitele městské policie možné není, neboť strážník musí mít ve službě uniformu.

Jaroslav Koryčanský (KDU-ČSL) uznal, že popíjející mládež je problém. Podle něj za to může nedostatečná výchova v rodinách.

Za práci strážníků se také postavila Lenka Vičarová (SNK), která je ředitelkou rožnovského T klubu.

„Městská policie dělá na sto dvacet procent. Vždycky, když jsem je volala, přijeli. Uvědomme si, že strážníci ani škola nemohou děti vychovávat,“ poznamenala Vičarová.

Zajímavou myšlenku poté přinesl Jaroslav Kučera (KSČM). Navrhl, aby se městskými kamerami zaznamenané přestupky vysílaly prostřednictvím regionální kabelové televize jako prevence.

Od nezvladatelné mládeže se pozornost zastupitelů přesunula na rožnovské bezdomovce. Ti se soustřeďují například kolem nádraží či u supermarketů.

„Nádraží je skutečně mizernou vizitkou Rožnova,“ podotkl například Petr Jelínek (Strana zelených). Druhým dechem ale městské policisty chválil.

„Ochotně reagují i na drobné podněty,“ doplnil zastupitel a zároveň položil do pléna otázku, zda by nebylo vhodné stavy strážníků navýšit. Problémy s lidmi bez přístřeší nejsou pro strážníky ničím novým.

„Výjezdy k nádraží jsou na denním pořádku,“ potvrdil Daniel Vašut. Podle něj strážníci obtěžující a často opilé bezdomovce pravidelně ze stanovišť pro cestující vykazují. Od asociálů si za to vždy vyslechnou šťavnaté nadávky. „Pokutovat je nemá smysl. Tito lidé většinou žádný majetek nemají,“ poznamenal Vašut.

V závěru celé debaty se ještě na šéfa strážníků s otázkou už z jiného ranku obrátil Ivo Jelínek (SNK-ED).

„Je pravda, že jste nakoupil kuličkové zbraně? Zajímalo by mne, jestli to jsou pistole, samopaly či granátomety?“ ptal se zastupitel. Chtěl také vědět, na co strážníkům jsou.

Daniel Vašut mu vysvětlil, že se jedná o takzvané airsoftové zbraně a městská policie je využívá při preventivních akcích i při výcviku strážníků. „Pořídili jsme je už před dvěma či třemi lety,“ řekl Vašut.