Stromy bránily ve výhledu z rozhledny, což často kritizovala rožnovská opozice.

Plánované kácení zase ochránci přírody. Jednou už stromy uchránili, když se odvolali proti povolení ke kácení. „Odbor životního prostředí ale rozhodl ve správním řízení znovu. My jsme dohodli, že už to nebudeme komentovat. Ostudy už bylo dost," poznamenal František Šulgan ze Základní organizace ČSOP Radhošť, která napadla původní rozhodnutí.

Podle něj je rozhledna postavena nevhodně. Je nízká a v lese. „Stromy tady porostou stále. Jedle v Beskydech dorůstají i padesáti metrů. Z kácení bude nekonečný příběh, který bude stále dokola platit město Rožnov," myslí si František Šulgan.

Připomněl, že ještě než se začalo se stavbou rozhledny, město žádalo o povolení skácet čtyři jedle a dva habry. „Během stavby a nyní už šlo k zemi více než sto stromů. Navíc teď zůstaly nelogicky dvě osamocené jedle hned vedle rozhledny. To už je mohli pokácet taky," kroutil hlavou Šulgan.

Stromy bránící výhledu pokáceli pracovníci společnosti Městské lesy Rožnov. Na základě povolení k jejich smýcení, které nabylo platnosti již v závěru loňského roku.

Lesníci ale čekali se samotným kácením na vhodné počasí. „Díky mrazu a dostatečné sněhové vrstvě jsme o pokácení a odvozu dřevin z vrcholu Karlova kopce rozhodli až v minulém týdnu. Minimalizujeme tak škody na dalších porostech a půdě," uvedla starostka Rožnova Markéta Blinková.

K zemi šlo sedm habrů, pět smrků a jednatřicet jedlí. „Na začátku jara ještě zajistíme úklid a vyčištění okolí," doplnila Markéta Blinková. Vše tak bude připraveno na sezónní otevření rozhledny. „Je naplánováno na patnáctý duben," prozradila starostka.

Stromy bránící ve výhledu z Jurkovičovy rozhledny měly být smýceny již daleko dříve. Správa Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Beskydy ale zrušila původní povolení ke kácení kvůli chybám. Opoziční zastupitelé to označili za ukázku neschopnosti vedení rožnovské radnice a vyzvali jeho členy k okamžitému odstoupení.

Vedení města na opakované výtky reaguje mimo jiné tím, že Jurkovičova rozhledna se pyšní vysokou návštěvností. V provozu je od 28. dubna loňského roku. Navštívilo ji už více než osmnáct tisíc turistů.