„Salsa pochází z Kuby, v překladu to znamená omáčka. Je to taková taneční omáčka, obsahuje prvky několika tanců," vysvětluje lektorka Klára Kollárová z taneční školy Salsa Zlín. Právě Kollárová spolu s tanečním partnerem Radkem Kubišem měli sobotní výuku na rohu ulice Soudní na starost.

Podmanivý rytmus přilákal desítky zájemců téměř všech věkových kategorií, kteří se podle míry ostychu přidávali k profesionálům na improvizovaném podiu. Od základních krůčků se v průběhu večera postupovalo k náročnějším kombinacím a nechyběly ani párové tance.

„My tuto aktivitu kvitujeme, jsme rádi, že se podařilo vtáhnout lidi. Salsa je spontánní tanec. Děláme krátké animace, snažíme se vytáhnout lidi z davu a naučit je pár kroků," přiblížila ve volné chvilce mezi tanci Kollárová. „Na Kubě tahle hudba hraje na ulicích, tam patří, proto lidi baví. Přinesli jsme trochu exotiky. Zájemce se během večera naučí několik základních kroků, merengue, bachatu nebo salsu," dodala Kollárová.

„Atmosféra je úžasná, nepamatuji si, že bych kdy ve Zlíně viděl takto spontánní akce," pochvaluje si lekce Tomáš Šůstek. „Přítel se sice cukal, ale nakonec jsme ho na jeden tanec přemluvila a bylo to super. Ještě nikdy jsem neměla možnost se ničeho podobného zúčastnit. Snad to nebylo naposledy," směje další z tanečníků, studentka Marie Křížová.

Divoký rytmus salsy přilákal i herce na chůdách, kteří se směle přidali k ostatním tanečníkům a sklidili obdivný potlesk jak lektorů, tak ostatních tanečníků. Na parketu se objevila i herečka Markéta Hrubešová.

Taneční kurzy budou pokračovat i během dalších festivalových dnů. Zájemci se budou moci naučit základy společenských nebo lidových tanců, ale také argentinského tanga nebo si opět zopakovat kurz salsy.

Autor: Jakub Mikel