Deník

Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Trnava je jednou z nejdelších obcí v celé České republice

Trnava – /HODINA NA VESNICI/ Na rozhraní Hostýnských a Vizovicích vrchů leží v dlouhém údolí malebná obec Trnava. Tuto vesnici za hodinu rozhodně nepřejdete. Podél potoka Trnávka se totiž táhne skoro sedm kilometrů.

19.3.2014
SDÍLEJ:

Hodina na vesnici: Trnava u ZlínaFoto: DENÍK/Lukáš Fabián

Možná i proto se Trnava vždy dělila na Hořansko a Dolansko a mezi obyvateli jednotlivých částí panovala rivalita, jako by šlo o dvě obce, což už dnes naštěstí neplatí.

Výhodou Trnavy je krásná okolní příroda, dostatek pracovních příležitostí jak v obci, tak v nedalekých Slušovicích nebo bohatý kulturní a spolkový život.

„V obci se daří sportu. Na katastru jsou dva lyžařské vleky, jeden s umělým zasněžováním, kde se mimo jiné majitelé věnují výuce malých dětí – tzv. lyžařská školička. Je tady fotbalové hřiště a 3 hřiště s umělým povrchem, na kterých si můžete zahrát také tenis. To u školy je v majetku obce," řekla starostka obce Marie Bořutová.

Téměř třicítka hasičských nadějí

Malým fotbalistům se tu věnuje Petr Zbranek, hasičské naděje má zase na starosti Eva Vajďáková. Mladých hasičských nadějí je v obci hned 28 a další přibývají.

„Právě nedávno jsme dělali nábor na základní škole. Dětem jsme ukazovali, jak to chodí. Vždycky to někoho nadchne a přidá se. Hasičem můžou být u nás děti od 6 let, ale máme i přípravku, kde mohou chodit i děti mladší," vysvětlila Eva Vajďáková, která se v místním sboru SDH věnuje právě mládeži.

Aktivní je tu také Lyžařský klub Trnava. Pořádají například drakiádu pro děti nebo pochod pohádkovým lesem po stopách loupežníka Píšťalky.

„Píšťalka byl podle pověsti zbojník. V lesích nad obcí je po něm dokonce pojmenovaná studánka, u které se údajně skrýval," podotkla starostka.

Mezi další oblíbené sportovní akce patří i závod na běžkách „Okolo Trnavy". Jen svým názvem zaujme i Trnavský kolík.

„Je to takový amatérský triatlonový závod pro chlapy, kteří se hecnou. V Podkopné Lhotě přeplaveme rybník, pak běžíme dva kilometry do Trnavy a jedeme 15 kilometrů na kolech po okolí. Účastní se většinou kolem sta lidí a nejen místních," představil zajímavou sportovní akci Luděk Vraník, jeden z organizátorů Trnavského kolíku.

Z dalších spolků nemohou v Trnavě chybět například i myslivci, střelci ze vzduchovky, volejbalisté nebo včelaři. I ti se podle starostky začali věnovat mládeži a postupně jich přibývá.

Klid a rozmanitost okolních lesů však láká na procházky či vyjížďky na kole. Mezi oblíbené cíle patří místní paseky Luhy, Dvořiska a Miluchov. Krásnou, i když náročnou procházkou je i cesta ke kapličce na Papradné. Najdete tu rozcestník, lavičky i lesní studánku. Kapličku chrání dřevěná socha Panny Marie, kterou zhotovil mladý řezbář Martin Bořuta z Podkopné Lhoty.

„V okolí chceme zřídit také naučnou stezku," představila plány starostka.

Sportovci, Klub rodičů při ZŠ a SDH v obci pořádají další kulturní akce. Plesy, hodovou i pouťovou zábavu, dětský karneval, svou tradici má i lampionový průvod a rozsvěcování vánočního stromku s mikulášskou nadílkou.

„V roce 2007 se nám podařilo obnovit fašank. Stala se z něj oblíbená akce," řekla starostka Marie Bořutová.

Ačkoli leží Trnava celkem daleko od velkých měst, pracovních příležitostí je tu poměrně dostatek. Působí tady dvě velké firmy, které vyrábí obytné kontejnery. Dohromady zaměstnávají kolem 120 lidí. Další lidé tu pracují v cestovním ruchu například v penzionech či v pohostinství. Najdete tady také řadu zednických či řemeslných profesí a i ke kadeřnici či na kosmetiku nemusíte dojíždět jinam. Oblíbená je i místní pekárna a řeznictví.

Není ale vše jen růžové. Jako každá obec, i Trnava má své problémy.

„Nejvíc nás trápí chybějící kanalizace. Je to něco,čemu jsme věnovali mnoho energie, ale zatím bez valného výsledku. Navíc je to akce za 100 milionů korun. I kdybychom dostali 90 procent dotaci, nevím, z čeho bychom doplatili zbytek," trápí starostku.

Potrápit taky dokáže místní potok Trnávka. Velká voda se obci nevyhýbá. Pro lepší informovanost občanů tu tak letos nainstalovali nové hlásiče stavu vody. V havarijním stavu jsou podle starostky také silnice, o které léta nikdo moc nepečoval.

„Naštěstí už se to pomalu lepší. Některé úseky jsme opravili a pro další roky máme příslib od Ředitelství silnic Zlínského kraje, že by se mělo s opravami pokračovat," dodává.

Starostku také těší přírůstek obyvatel. „Stěhují se sem mladé rodiny," říká.

„Určitě k tomu napomáhá i vybavenost obce. Jsou tu obchody, pohostinství, hřiště, škola, školka. Nejvýraznější dominantou je kostel Navštívení Panny Marie, o který se místní věřící starají a udržují jej. Ale bohužel, chybí nám také vodovod. Obyvatelé tak využívají vlastní studny," dodala ještě.

Možná jste nevěděli, že…

- Z obce pochází rallye závodník Roman Kresta nebo Adéla Sýkorová, bronzová medailistka z LOH v Londýně.

- Pamětní desku tu má rodák Slavomír Kratochvil. Je považovaný za první oběť protirakouského odboje. Byl popraven v roce 1914 za šíření letáků, které zesměšňovaly armádu.

- Okolní kopce byly hustě porostlé trním, které dalo jméno obci i potoku Trnávka.

- Hned dvakrát byla Trnava spojena s Podkopnou Lhotou, v roce 1964 a 1980. K rozdělení došlo na podzim roku 1990.

- Typická jména jsou Matůšů či Matúšú, Bečica, Pavelka, Vyvlečka.

Mezi lety 1880 – 1885 spadala Trnava pod správní okres Uh. Brod.

Trnava v číslech

1987 – v tomto roce postihla obec obrovská povodeň způsobená přívalovým deštěm. Vesnicí tekla divoká řeka a trhaly se okolní podmáčené svahy.

1911 – V tomto roce byl posvěcen kostel Navštívení Panny Marie.

1155 – je počet obyvatel obce. Kdysi Trnava počtem obyvatel předčila i Slušovice.

93 – let oslavil farář páter Jan Krist. V obci aktivně působil od roku 1963 do roku 2005.

56 – dětí navštěvuje místní mateřskou školu

Autor: Lukáš Fabián

19.3.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Pohřeb Adolfa Klepše
1

Lidé se loučili s náčelníkem krkonošské Horské služby Adolfem Klepšem

Tomio Okamura
AKTUALIZOVÁNO
10 11

Na Facebooku má nejvíce fanoušků Okamura. Nejaktivnější je KSČM

Vteřiny dne. Rychlý přehled pro ty, kteří nemají čas číst

Zjistěte během několika málo vteřin, co nejdůležitějšího přinesl dnešní den.

Část lékařů a lékáren bude ve středu stávkovat, chtějí víc peněz

Asi 7000 praktických a dětských lékařů a ambulantních specialistů nechá ve středu své ordinace zavřené. Řekl to za Koalici soukromých lékařů Petr Šonka. Podle České lékařské komory (ČLK) je těchto lékařů k dnešnímu dni téměř 24 500, protestovat tak bude podle odhadů čtvrtina až třetina z nich.

Nechci vládnout s bývalým agentem StB a podvodníkem. Svoboda rezignoval

Volby v Libereckém kraji přišly o výraznou osobnost. Druhého místa na kandidátce KDU-ČSL se v úterý vzdal Kamil Jan Svoboda. Zároveň rezignoval na funkce předsedy městského výboru KDU-ČSL v Liberci a člena Krajského výboru KDU-ČSL v Libereckém kraji.

Sebevražední atentátníci z hnutí Tálibán zabili v Afghánistánu 74 lidí

Islamisté z hnutí Tálibán při úterních útocích v několika provinciích Afghánistánu zabili přes sedmdesát lidí a necelé dvě stovky jich zranili. Útočníci se zaměřili hlavně na policejní areály a vládní zařízení. Nejhorší bilanci má přepadení policejního komplexu ve městě Gardez na jihovýchodě země. Podle vládních činitelů při masakru zahynulo také nejméně dvacet civilistů a asi 110 jich bylo zraněno. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení