„Pracovníci zdravotního ústavu průběžně měří prašnost. Výsledky dlouhodobého měření ale budeme znát až v lednu příštího roku. Podle předběžných výsledků ale dubnové měření neukázalo překročení limitu prašnosti," konstatoval jeden z obyvatelů ulice Na Zápovědi Jaroslav Černuška. Ten plánuje, že pokud měření odborníků prokáže, že hodnoty prašnosti teplárna překračuje, přenechá řešení situace soudu. Jaroslav Černuška také před nedávnem navštívil místostarostu Uherského Hradiště Evžena Uhra.

„Pan místostarosta mě vyslechl a pokýval souhlasně hlavou. Vysvětlil mi, že město o nějaká opatření, která měla spad prachu snížit, již usilovalo, ovšem většinový vlastník tyto návrhy nakonec kvůli předchozím výdajům na modernizaci teplárny smetl se stolu. Doporučil mi, abych své připomínky napsal starostovi města," dodal Černuška, který se písemně obrátil také na vedení Centrálního tepelného zdroje.

„Zdvořile mi odpověděli, že chystají výsadbu bariéry ze stromků, což ale nemohu považovat za odpovídající řešení. Vzhledem k tomu, že stromy porostou velmi pomalu a řadu let, nelze počítat s tím, že se situace v přijatelné době změní k lepšímu," dodal Černuška. Pracovníci Zdravotního ústavu se sídlem v Ostravě sdělili, že měření bude podrobné a dlouhodobé.

„Měření prašného spadu se bude konat do konce roku a k dispozici pak bude celkem devět hodnot. Měření prašnosti se opakuje ve dvou týdenních cyklech, z nichž jedno se uskuteční během června či července a druhé pak v topné sezoně," upřesnila vedoucí Oddělení ovzduší Zdravotního ústavu v Ostravě Lucie Hellebrandová. Problém s prašností z teplárny se ale netýká pouze obyvatel ulice Na Zápovědi.

„Ten prach v podstatě zamořuje velké území, teoreticky může zalétat až na sportovní stadion, na sídliště Na Rybníku a do širokého okolí," připustil Pavel Zápeca z Uherského Hradiště. Kamil Basovník, který na sídlišti Na Rybníku bydlí, přiznal, že by ho výsledky měření prašnosti, které zdravotní ústav provádí, zajímaly. „Zrovna minulý týden jsme měli všichni z ulice silně zaprášená zaparkovaná auta. Zdroj, odkud nečistoty přišly, ale neznám. Přesto by mě zajímalo, k jakým závěrům při měření odborníci dojdou," poznamenal nad informacemi o aktivitě odborníků na čistotu ovzduší Kamil Basovník. Místostarosta Evžen Uher sice připustil, že se situací bude vedení radnice zabývat, náprava však bude podle jeho vyjádření složitá.

„Je pravda, že se v CTZ v posledních letech investovalo hodně peněz do změny a modernizace provozní technologie. Přesto však budeme hledat řešení, jak situaci obyvatel Na Zápovědi řešit. Pokud se ptáte na možné zastřešení hald prašného paliva, pak i taková varianta se nabízí, ovšem je velmi nákladná. Takové řešení by si vyžádalo mnohamilionové náklady, patrně by se jednalo víc než o jednotky milionů korun," poznamenal místostarosta Evžen Uher. Vyjádření zástupců Centrálního tepelného zdroje v Uherském Hradišti se do uzávěrky tohoto čísla nepodařilo získat. Zhruba před dvěma měsíci však jednatel společnosti Petr Heincl vysvětlil, že prašnost ze skládky paliva snižují pracovníci firmy kropením.

„V loňském roce byla zpracována takzvaná dendrologická studie na regeneraci zelené dělicí stěny a dále byla vyzkoušena a posouzena další opatření na snížení prašnosti skládky uhlí. Všechny varianty ještě nejsou vyhodnoceny," podotkl tehdy jednatel CTZ Petr Heincl. Případ budeme i nadále sledovat.