Poté je čeká až do osmnáctého roku života úleva z této platby, při které zaplatí pouze polovinu běžné sazby. Zatímco tak dospělí budou na městský úřad posílat stejnou částku jako vloni, tedy 500 korun, za děti bude nutno uhradit pouze 250 korun.

„Snižováním těchto poplatků chceme mimo jiné i zastavit pokles obyvatel Hradiště a naopak motivovat lidi k vyřízení trvalého pobytu na území našeho města," odůvodnil nejnovější změny starosta Stanislav Blaha. Na poloviční sazbu se podle něj mohou těšit také studenti, kteří dlouhodobě pobývají nad 50 kilometrů od místa svého hradišťského bydliště. Vyšší výdaje mohou naopak vyhlížet majitelé bytů, kteří v nich nemají k trvalému pobytu přihlášenou žádnou osobu.

„Prostory, které jsou schváleny pro bydlení, ale oficiálně je neobývá nikdo, budou zpoplatněny, jako by v nich žila jedna dospělá osoba," informoval o další novince Stanislav Blaha. V případě přechodů z jedné kategorie do druhé v průběhu kalendářního roku, se podle starosty budou poplatky u jednotlivců vypočítávat poměrnou částí.

Představitelé opozice podle svých slov při vyjednáváních požadovali ještě vstřícnější kroky k občanům.

„Za ČSSD jsme předložili návrh na rozšíření osvobození od tohoto poplatku na děti do 15. roku věku. To však nebylo radniční koalicí podpořeno, a to přesto, že jedna z koaličních stran slibovala dokonce zrušení tohoto poplatku," uvedl za ČSSD Antonín Seďa. Cílem návrhu sociálních demokratů bylo podle jeho slov zvýšit motivaci mladých rodin o trvalé bydliště ve městě, protože stále dochází k úbytku občanů Uherského Hradiště.