„Lidé se určitě mohou těšit opět na krásně vyzdobené město. Vánoční dekorace určitě přispějí k očekávané atmosféře těchto svátků. Pracovníci Technických služeb Zlín už začali výzdobu rozvěšovat, poprvé rozsvícená bude na první adventní neděli," říká mluvčí zlínské radnice Zdeněk Dvořák.

Krajské město rozvěsí celkem 273 rámů se svítící vánoční výzdobou. Další zkrášlení si obstarají komise místních částí, které také chystají programy k slavnostnímu rozsvěcování vánočních stromů.

„Vánoční strom na náměstí Míru bude slavnostně rozsvícen ve čtvrtek 29. listopadu. Na čas předvánoční chystá město navíc celou řadu akcí," dodal Dvořák. Včetně nákladů na energie vyjde letos Zlín výzdoba na 530 tisíc korun. Oproti loňsku uspoří 70 tisíc.

Žárovky a LED pásky budou svítit v Uherském Hradišti, ale již ne v takovém rozsahu jako v krajském městě.

„Letos budou na vánočním stromě na Masarykově náměstí nové ozdoby LED kapající světla. Výzdoba je za stejné peníze jako loni a předloni, tedy za necelých 55 tisíc korun. A to jak za nazdobení, tak úklid. Nové kapající světlo je v počtu osmnácti kusů za 24 tisíc korun," popsal mluvčí města Jan Pášma.

Před několika dny začali s instalací ozdob i v Otrokovicích. Vánoční osvětlení tam nedozná oproti minulým letům výraznějších změn a tradičně jej budou tvořit ustálené vánoční motivy jako stromečky, zvonečky a vánoční vločky.

Instalace vánočního osvětlení v Otrokovicích.

„Takto budou vyzdobeny sloupy veřejného osvětlení podél hlavních silničních tahů městem. Součástí vánoční výzdoby je i nápaditě vyzdobená fasáda Otrokovické Besedy. Na náměstí 3. května budou také ozdobeny závěsné květináče. Město se i spolu s vánočním stromem rozzáří v pátek 30. listopadu," přiblížila mluvčí Otrokovic Lenka Krupková.

Město už má také vyhlédnutý vánoční strom.

„Douglasku tisolistou, která zdobila město loni, vystřídá letos smrk ztepilý, opět původem z Otrokovic, tentokrát z ulice Dr. E. Beneše. Kvůli své velikosti zde nemohl již déle zůstat a plánované kácení se uskutečnilo nyní, kdy se může tento krásný strom stát ještě na nějaký čas chloubou města," dodala mluvčí. Otrokovice letos utratí za pravidelnou obnovu a provoz výzdoby 100 tisíc korun.

Před lety utratila Kroměříž 900 tisíc

V trendu šetření peněz pokračuje radnice v Kroměříži. Zatímco v „nejrozmazlenějších letech" se ve městě utratilo za výzdobu až 900 tisíc, bude letos výzdoba podobná loňské, která odstartovala éru úspor.

„Vloni jsme začali s razantním finančním opatřením a hodláme pokračovat. Letos do instalace provozu a demontáže výzdoby dáme pouze 200 tisíc korun," informoval kroměřížský mluvčí Pavel Zrna. Světelné doplňky připomínající Vánoce lidé ve městě uvidí na Velkém náměstí, v ústích do přilehlých ulic a také na vánočním stromu.