„Případné vyšší počty uprchlíků, to už by ale byla opravdu jen teorie, jen při splnění mnoha podmínek, což nepředpokládáme," dodal pro Kroměřížský deník Jan Talafant.

Město se v otázkách pomoci neangažuje

Myšlenku pomoci rodinám z Iráku podporuje například kroměřížský místostarosta Pavel Motyčka (KDU-ČSL).

„Jde o irácké křesťany, kteří jsou v utečeneckých táborech a nemají peníze na to, aby ilegálně uprchli do jiné země. Rozhodl jsem se jim pomoci jako Pavel Motyčka, občan Kroměříže, nikoli jako místostarosta města," tvrdí lidovecký politik.

Přímo na radnici mezi ostatními členy zastupitelstva prý zatím otázku pomoci uprchlíkům neotevřel, město se tak prozatím v této věci neangažuje.

Zástupci NF G21 usilují o přijetí celkem 152 křesťanských uprchlíků. Na seznamu jsou podle Talafanta pouze lidé, které organizace dobře zná prostřednictvím spolupracovníků, kteří v Kurdistánu v uprchlických táborech dlouhodobě pomáhají.

„Jsou to pracovití, většinou vzdělaní lidé, ochotní vzít jakoukoli práci. Vyprávějí stejný příběh o tom, jak uprchli před takzvaným Islámským státem, a to už rok předtím, než se objevila možnost dostat se do ČR. Často jsme také v kontaktu s jejich duchovními, kteří opět mohou potvrdit jejich příběh i charakter," vysvětlil Jan Talafant výběr uprchlíků, kteří se dostali na zmiňovaný seznam.

Informace o zvažovaném přijetí iráckých rodin ovšem v Kroměříži vyvolala rozporuplné reakce. Ve velké míře se setkává s negativními ohlasy, které se objevily i v komentářích pod článkem na sociální síti Facebook, mimo jiné i na oficiálním profilu města.

„K sociálně nepřizpůsobivým ještě vylepšení," zlobí se jedna z diskutujících a další se přidává: „Ať se napřed stát postará o naše děti, na které se musí sbírat víčka od pet lahví."

Vlna kritiky se snáší také na místostarostu, který projekt podpořil. „Už jsem dostal několik e-mailů. Některé byly kritické, ale přišel i takový, kde paní nabídla svůj byt pro některou z přijatých rodin," upozorňuje ovšem Pavel Motyčka.

První skupina imigrantů by se mohla dostat do České republiky ještě letos: po dvou až třech měsících, během nichž by prošli lékařskou prohlídkou, prvními kurzy češtiny a přípravou na integraci v zemi, by byli rozmístěni do jednotlivých rodin po celé České republice.

„Tam, kde jim jsou lidé, farnosti, různá společenství nebo i třeba obce ochotni pomoci – jako tomu je v Kroměříži," dodal Jan Talafant.

Už v této chvíli se podle něj fondu přihlásily stovky dobrovolníků s nabídkou na pomoc. Právě za jejich podpory a z darů hodlá fond hradit náklady na pobyt uprchlíků v zemi minimálně první rok.

Až dvanáct uprchlíků hodlá přijmout také Diakonie Českobratrské církve evangelické v Bystřici pod Hostýnem. Jak už Kroměřížský deník informoval dříve, za zázemí by jim měl sloužit upravený areál tamního hotelu Sola Gratia, vedení bystřické radnice se ale k projektu zatím staví spíš skepticky.

GLOSA LUKÁŠE PAŘENICI:

Uprchlíci versus siláci z internetu

Pročítat diskuse pod články o problematice uprchlíků z afrických a blízkovýchodních zemí, to je v těchto dnech činnost vhodná jen pro silné žaludky. Jeden až nechce věřit tomu, kolik zloby, xenofobie, rasismu a náboženských předsudků v Češích a Moravanech dřímá.

Jistě, v anonymním prostředí internetu je snadné postoj vyhrotit a mnozí siláci by nejspíš někde v televizním studiu na výrocích notně ubrali, ale… to je na tom vlastně to nejhorší.

Až se totiž tihle zatvrzelí rádoby „vlastenci" dostanou s problémem uprchlictví skutečně do střetu, zábrany půjdou stranou – stejně jako na internetu. A pro mě je ta představa zatím o dost znepokojivější, než ony stovky lidí bez domova před branami našich hranic.

Jaký je váš názor na pomoc uprchlíkům ze zemí třetího světa?