Jednání mezi radními a majiteli stánků totiž v březnu ztroskotala na mrtvém bodě poté, co obchodníci nechtěli přistoupit na výši finanční kompenzace navržené městem.
„Vždy jsme měli zájem se s městem dohodnout. Nemůžeme ale přistoupit na to, že naše obchody, do kterých jsme investovali vlastní peníze, město zbourá a postaví místo nich nové a ty nám pronajme," řekla spolumajitelka jednoho z krámků Marta Zaharowská.
Málo na očích
Nelíbí se jí ani návrh budoucí podoby obchodů, který jim město dříve předložilo. „Výlohy by byly příliš zasunuté do strany podchodu. Bojím se, že si jich potom kolemjdoucí nebudou tolik všímat," vysvětlila Zaharowská.
Připomíná, že situace místních obchodníků není jednoduchá ani teď. Krámky jsou sice jejich, ale musí městu platit nájem za pozemky, na kterých stojí.
Projekt za desítky milionů, který měl chátrající podchod zvelebit, tak kvůli neutuchajícím tahanicím přichází částečně nazmar. Jaký má totiž význam opravit jen část nemovitosti a druhou půlku nechat dále chátrat? To je také důvod, proč radní chtějí s majiteli znovu jednat.
„Naším přáním je dojít ke vzájemnému kompromisu. Nabídneme majitelům nové podmínky. V pondělí o nich bude rada města jednat," uvedl náměstek primátora Jiří Kadeřábek. Také obchodníci se chtějí dohodnout. „Uvidíme, s čím radní přijdou. Pravda je, že nám od chvíle, kdy se s rekonstrukcí začalo, klesly tržby," přiznala jedna z obchodnic.
Přesto si stojí za svým a tvrdí, že současný projekt rekonstrukce jí připadá nehospodárný. „Chápu, proč si architekt přeje odstranit nevzhlednou věžičku, ale nezdá se mi příliš logické, že podchod přijde o své dřívější zastřešení. Na schody bude v zimě sněžit a v létě pršet. Tratit na tom budeme v konečném důsledku my," vyjádřila své obavy obchodnice.
Nevěří totiž příliš slibům radnice, že schody budou vyhřívané, a tudíž na nich nebude vznikat námraza. Také bývalá zlínská primátorka Irena Ondrová považuje spory zlínské radnice s obchodníky za velkou chybu. „Mělo se jednat tak dlouho, až by se došlo ke společnému kompromisu. Vysoké finanční náklady na rekonstrukci podchodu tak zcela nesplní svůj účel," komentovala komplikovanou situaci exprimátorka Ondrová.
Je prý přesvědčena o tom, že k rekonstrukci celého centra města včetně podchodu měla být využita studie architektky Evy Jiřičné, kterou město má k dispozici. „Projekt se zcela zbytečně zpolitizoval. Centrum města se rozsekalo na tři nesourodé části, z nichž každá má jiného autora," domnívá se Ondrová.
Mrzí ji především to, že Jiřičná, která je ve světě uznávanou architektkou a navrhla například Kulturní a univerzitní centrum ve Zlíně, se nemůže podílet na nové podobě svitovského podchodu. Město tak podle ní mohlo získat ucelený soubor staveb a úprav veřejného prostoru od jedné známé osobnosti.
„Její návrh budoucí podoby podchodu mě zaujal svojí neotřelostí, barevností, polidštěním poněkud nehostinných prostor podchodu," vyjmenovala přednosti nerealizované rekonstrukce Ondrová.
Podle ní tento postoj zastávala i řada dalších významných zlínských občanů, kteří původní návrh rekonstrukce od Jiřičné neváhali podpořit podepsáním petice. „Pan architekt Chládek, dle mého mínění, pojal rekonstrukci podchodu velmi stroze a podřídil ji pouze čisté účelovosti, zatímco Jiřičná vnesla do zmiňovaného prostoru nové, esteticky inovativní prvky," uzavřela Ondrová.