Diváci se již nyní mohou těšit na to, že ve filmu vedle Františka Segrada v hlavní roli uvidí například Petru Hřebíčkovou, Davida Suchařípu či dceru Petra Čtvrtníčka Aničku. Jedná se i o účasti Petra Čtvrtníčka samotného.

Jedna z hlavních hereckých hvězd, držitelka Ceny Thálie Petra Hřebíčková Valašskému deníku prozradila, že se nejvíce těší na filmového dědečka Františka Segrada. „Velice mne ale zaujalo také téma filmu. Sama jsem z menšího města a také jsem jezdívala za babičkou na vesnici," prozradila Petra Hřebíčková.

Film Děda pojednává právě o příjezdu dvou moderně žijících dětí z Prahy k dědečkovi na Valašsko. Ten je seznámí s valašskými tradicemi a promění jejich pohled na svět.

„V dnešní době je už jen málokdy vidět děti jen tak pobíhat po venku. Je dobře, když jim film připomene, že jsou důležitější a zajímavější věci než jen sedět doma u počítačů," řekla Petra Hřebíčková. Ve filmu ztvární roli maminky, která své ratolesti veze za filmovým dědou Františkem Segradem.

Také on nemusel dlouho váhat, když jej filmaři oslovili s nabídkou role.

„No když jsem se dozvěděl, že Robert De Niro nemá volný termín, tak jsem okamžitě využil příležitosti," zavtipkoval František Segrado.

Už dříve ale představitel hlavní role zdůraznil, že má rád valašské nářečí i písničky. A ty se v nemalé míře ve filmu Děda objevují.

„Jsou to hodnoty, které je potřeba zaznamenávat, aby zůstaly zachovány pro další desítky let," řekl František Segrado.

Snímek Děda zpracovává témata a události valašského hospodářského i církevního roku. Na jeho vzniku se podílí sedm regionálních folklorních souborů. Hudební podklady pro film nahrávají Cimbálové muziky Bača a Troják.

První klapka filmu padla v červenci v Lešné u Valašského Meziříčí, kde se natáčely dožínky. „Máme natočeno také vodění barana a hody, Dušičky, tradiční pečení chleba nebo podzimní práce na Valašsku," vyjmenovala autorka námětu filmu, scénáře jeho historické části a vedoucí produkce Marta Santovjáková Gerlíková.

Prozradila, že v závěru příštího týdne se filmový štáb chystá do Valašských Klobouk na mikulášský jarmark. „Pokud počasí dovolí, chceme ještě v prosinci natáčet také obrázky z adventu či Štědrý den. Dá se říci, že se blížíme k dokončení první poloviny historické části filmu," uvedla Marta Santovjáková Gerlíková.

Netají, že tvorba filmu Děda je pro ni srdcovou záležitostí. „Pracuji na něm se vzpomínkou na své prarodiče ze strany maminky na Jablůneckých pasekách i ze strany tatínka v Semetíně. Trávila jsem u nich prázdniny a naučili mne mnoho ze zvyků a tradic z Valašska," svěřila se Marta.

Podobně smýšlejí i ostatní členové filmového štábu. „Ač nejsem až tak starého data narození, mám od svých staříčků ze Santova na Malé Bystřici vzpomínky, které se mi nyní zrcadlí při produkci filmu," řekl například režisér a scenárista filmu Milan Basel.

Související

Ve filmu Děda ožijí staré valašské chalupy

Děda se jistě stane pro mnohé inspirací

Filmový děda František Segrado přiblíží dětem valašské tradice