„Původně jich mělo být pět, tak je to trochu škoda. Každopádně myslím, že se bude i tak na co dívat," řekl ještě před zahájením jeden z organizátorů Ondřej Kubík. Jeho předpověď se vyplnila. Na výkony soutěžících se přišli podívat stovky lidí.

„Konečně se v Kloboukách něco děje," kvitoval akci jeden z přihlížejících Miroslav Sáblík. „Je dobře, že o tom jen tak někde nekecají u piva, ale že to skutečně udělali," dodal. Akci uspořádalo občanské sdružení Klobucký silák, což je seskupení zhruba dvacítky lidí, kteří se pravidelně věnují silovým sportům.

„Nápad vznikl v podstatě náhodou. Jsme parta kamarádů z místní posilovny," vysvětlil zrod myšlenky na uspořádání akce, která má zároveň propagovat sport a zdravý životní styl Ondřej Kubík.

„Mamí, já chci být taky tak silný," zaslechl jsem z úst jednoho malého chlapce, který přihlížel přenášení skeletu osobního automobilu po trase dlouhé dvacet metrů jedním z borců, což byla jedna ze soutěžních disciplín.

Hned tou další bylo tažení automobilu vážícího přes dvě tuny, ve kterém navíc seděli tři další lidé, lanem na vzdálenost patnáct metrů, a navíc do mírného kopečka. To bylo však teprve první kolo soutěže, která byla rozdělena do dvou váhových kategorií. Do devadesáti pěti kilo a nad devadesát pět kilo.

Ženy vzhledem k nízké účasti měly pouze kategorii jednu. Ve druhém kole pak byly k vidění zaťaté svaly i upocené tváře soutěžících při převracení obří pneumatiky vážící sto padesát kilogramů, zdvihu dřevěných klád, vzpěru s osou, přenášení betonového náhrobku nebo zdvihu pivního sudu, který byl se svými tři a šedesáti kily tím nejlehčím břemenem.

U všech disciplín se navíc samozřejmě měřily časy jejich přenášení. Soutěže se však účastnili nejen místní rodáci, ale svou sílu přijeli předvést také borci z okolních měst a vesnic. Dorazili též soutěžící ze Zlína, Slavičína, nebo třebaValašského Meziříčí či Přerova.

„Celá akce by se neobešla bez podpory sponzorů, města Valašské Klobouky a samozřejmě dobrovolníků, kteří se na pořádání podílejí. Všichni na tom mají obrovskou zásluhu," nechal se slyšet Ondřej Kubík.

Davy diváků, které celému tomuto netradičnímu představení nevěřícně přihlíželi mohli také využít širokou nabídku občerstvení.

Po náročném odpoledni pak ještě navíc pokračoval doprovodný program a od osmé hodiny večerní navíc s živou hudbou v podání koncertů rockových a metalových skupin Non revolver z Pitína, Obscuro corvus ze Vsetína a Headmaster z Brumova-Bylnice.

ROMAN BUČEK