Deník

Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ve Velehradě zasedlo do lavic téměř devadesát učitelů

Velehrad – Zatímco většina pedagogických pracovníků v těchto dnes zaslouženě odpočívá a nabírá nové síly do nadcházejícího školního roku, šestaosmdesát učitelek a jeden učitel z různých koutů Česka obsadili lavice velehradské školy, aby se tu v rámci letních intenzivních kurzů Tvořivé školy českého činnostního učení věnovali vlastnímu rozvoji a dalšímu vzdělávání.

7.8.2014
SDÍLEJ:

Velehradskou základní školu obsadilo na čtyři dny osmdesát šest učitelek a jeden kantor z různých končin Česka.Foto: DENÍK/Zdeněk Skalička

„Cílem letní tvořivé školy je umožnit učitelům základních škol poznat přístupy, metody a praktické postupy takzvaného činnostního učení," uvedl Radomír Válek, ředitel velehradské školy, která kurzy pořádá už jedenáctým rokem.

Hlavním účelem tohoto ryze českého projektu je šíření moderních činnostních postupů učení, které vedou k dobrému a trvalému pochopení učiva a motivují žáky pro celoživotní učení.

Kurz letní školy předložil pedagogům soubor vybraných činnostních postupů do výuky vlastivědy ve 4. a 5. ročníku základní koly. Byl zaměřen na učivo vlastivědy, ale také na rozvoj klíčových kompetencí, mezipředmětové vztahy a aktivní zapojení všech žáků do výuky. Další kurzy byly zaměřeny na činnostní učení českého jazyku v 1. až 3. ročníku ZŠ a na informační technologie na I. stupni základní školy.

„V letní škole jsem poprvé. Chtěla jsem se v ní namotivovat, protože po prázdninách budu poprvé učit pátý ročník. Ve Velehradě jsem získala hodně námětů jak pracovat s dětmi jinak než jsem to dělala doposud. Jsem přesvědčená, že činnostní učení bude žáky zajímat," svěřila se Libuše Smreková z Ostravy-Proskovic.

„Tvořivou školu absolvuji už podeváté, z toho počtvrté ve Velehradě. Každé léto přijíždíme s kolegyní proto, aby se naše práce zlepšila, abychom načerpaly inspiraci a chuť dál s dětmi pracovat," nechala se slyšet Pavlína Burdová, ředitelka malotřídní školy v Novém Oldřichově na Českolipsku.

Se svými žáky by se prý nechtěla vrátit k nějaké frontální výuce ani k tomu, že jako učitelka bude dětem něco diktovat od tabule.

Poklonu jí vysekla Dagmar Svobodová z Ústí nad Labem, lektorka kurzu vlastivědy, která na letní škole přednáší pedagogům už podeváté.

„Paní ředitelka Burdová je úžasný a velmi pracovitý člověk. Na letní školy jezdí pravidelně, protože chce na nich získat co nejvíc zajímavých informací, aby je mohla předávat dál," sdělila lektorka.

Podle jejích slov se v její třídě sešly skvělé a pracovité kantorky.

„Stačí jim říct několik slov a okamžitě mají připravené pomůcky, krásně odpovídají, jako by byly dětmi v lavicích. Když si paní učitelky kurz zažijí a samy si činnostní učení vyzkoušejí, tak je pak budou uplatňovat ve vyučování se svými žáky," je přesvědčená Dagmar Svobodová.

POZNÁMKA ZDEŇKA SKALIČKY

Dobře využité prázdniny

Široká nabídka kurzů zaměřených na činnostní učení v jazyku českém, matematice, vlastivědě a informačních technologiích ve všech předmětech základní školy, efektivní náměty a postupy do výuky, výměna zkušeností s kantory z jiných škol v Česku, ale také poznávání jeho krás. To všechno a ještě mnohem víc nabízí pro učitele I. stupně základních škol Letní tvořivé školy.

Jedna z nich byla už po jedenácté v poutním Velehradě. I letos se mezi nadšenými pedagogickými pracovníky, až na jednoho učitele, to byly samé učitelky, našli tací, kteří mysleli na to, čím by po prázdninách mohli obohatit výuku. A není divu. Vždyť činnostní učení je právě to, co dětem maximálně pomáhá pochopit učivo a rozvíjet jejich schopnosti a dovednosti. Kromě toho velehradská letní škola předložila i letos pedagogům možnost aktivního odpočinku, relaxace a takzvané „dobytí baterií".

Oni přinesou po prázdninách do svých vzdělávacích ústavů zajímavá témata i metody práce. Seznámili se totiž s moderními technologiemi a možnostmi jejich smysluplného využití ve výuce při aktivním zapojení všech žáků. Domů dnes budou odjíždět plni nových zážitků, inspirace a chuti předávat nové informace svým žáčkům.

Autor: Zdeněk Skalička

7.8.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Poškozený semafor na křížovatce  ulic  Tř. T. Baťi  a  Díly I ve Zlíně.
7

Ve Zlíně řádí semaforový fantom. Hazarduje se životy lidí

Děti přiběhly do ložnice, že jim hoří v pokojíčku.
2

Hoří nám v pokojíčku! Rodina stihla z domu utéct

Přehledně: 20 odpovědí politiků na otázky, které zajímají většinu z nás

/FOTOGALERIE/ Chcete po volbách zrušit zcela EET? Chcete, aby se Miloš Zeman stal prezidentem na další období? Povolili byste cyklistům dvě piva před jízdou? Podívejte se ve fotogalerii, jak politici v předvolební superdebatě Deníku hlasovali o zajímavých otázkách, které hýbou děním v České republice? 

Všechny karty na stůl. Zde jsou priority hlavních politických stran

Volby jsou tu. Pokud ještě nejste rozhodnutí, které straně dáte dnes či zítra svůj hlas, superdebata Deníku by vám mohla nabídnout řešení. Kandidáti deseti hlavních stran a hnutí včera představili klíčové priority svých programů.

Uberu roste konkurence. Lyft dostal od Googlu miliardu

Americký gigant Lyft ve čtvrtek oznámil, že obdržel investici jednu miliardu od společnosti Google Alphabet. Částka mu má pomoci k tomu, aby lépe obstál proti konkurenčnímu Uberu, který na trhu sdílené dopravy ve Spojených státech vede.

Pohledem Stanislava Šulce: Co v debatách nezaznělo

Volby jsou v plném proudu a za pár hodin již budeme znát nové uspořádání na politické mapě. Voliči se rozhodují také podle toho, co zaznělo na poslední chvíli v předvolebních debatách. A je třeba upozornit, že by neměli opomenout také to, co v debatách ani jednou nezaznělo.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení