Příkladem je zakázka na údržbu zeleně pražské firmě AB Facility a minimum pracovních míst vytvořených pro lidi bez práce.

Vsetíňanům se to nelíbí. „Starostka má plno řečí o vytváření podmínek pro podnikatele a zvýšení zaměstnanosti. To je ale vše," posteskl si Vsetíňan Martin Pavelka.

A není sám, komu se stav věcí nelíbí.

„Proč radnice předala například část údržby zeleně cizím firmám? Na co má město technické služby? Tam by mohlo například vytvořit místa pro lidi, kteří jsou na pracáku a rádi by si legálně přivydělali," dodal Oldřich Vymazal.

Vsetíňané tak narážejí na zjištění Valašského deníku, že údržbu části travnatých ploch ve městě zajišťuje pražská společnost. „Kdyby úředníci trochu přemýšleli, jistě by našli způsoby, jak problém řešit ve prospěch zaměstnanosti obyvatel města. Místo toho se jen vymlouvají," řekl Rudolf Kouřil.

Ředitel Technických služeb Vsetín Lubomír Střelec Valašskému deníku sdělil, že v minulosti údržbu travnatých ploch prováděli sami.

Letos ovšem byla část plochy města svěřena společnosti AB Facility. „Firma dostala tuto práci na základě výběrového řízení. Všechno proběhlo v souladu se zákonem. Zakázku jsme museli přidělit tomu, kdo nabídl nejnižší cenu," pokrčil rameny.

Nicméně podle starostky Ivety Táborské technické služby na údržbu zeleně nestačí. „Stíhají přibližně polovinu ploch ve městě," vysvětlila starostka Vsetína.

Proto také město vyhlásilo výběrové řízení, které má přísná kritéria. „Uchazeči o zaměstnání na tento typ prací musí splňovat odborné požadavky. Musí být zaškoleni na práce se stroji, proškoleni v oblasti bezpečnosti práce. Technické služby by musely potřebné proškolení zajistit včetně vybavení pracovníků," zdůvodnila starostka, proč nebyla tato práce nabídnuta prostřednictvím technických služeb například vsetínským uchazečům o zaměstnání.

Ve Vsetíně ovšem funguje hned několik soukromých firem, které se na údržbu zeleně specializují a vybavení s proškolením od technických služeb nepotřebují. Pro ně je ovšem princip nejnižší ceny za zakázku nepřijatelný. „Menší firmy či podnikatelské skupiny nemají kvůli tomu šanci větším společnostem konkurovat. Zejména v oblasti cen. To je pro nás likvidační," posteskl si Libor Změlík ze vsetínské společnosti Zeleň servis.

Kontrastem pro zabezpečování údržby zeleně ve městě je obecně po všech stránkách srovnatelné město Valašské Meziříčí. „Ošetřování travnatých ploch máme plně v režii organizace Městské lesy a zeleň Valašské Meziříčí. Jde o jedinou organizaci, která se o tuto činnost stará," vyjádřila se tisková mluvčí městského úřadu Renata Votrubová.

Rožnov pod Radhoštěm zase vlastní technické služby nemá. Péči o zelené plochy tu radnice svěřila třem organizacím.

„Dvě jsou z Rožnova a jedna je z Brna. S tou ale máme dlouhodobou spolupráci. Navíc pro město zajišťuje také svoz domovního odpadu," vysvětlil tiskový mluvčí rožnovské radnice Tomáš Gross.

Brněnská firma ovšem zaměstnává Rožnovany. „Lidé z města nebo blízkého okolí dostávají od nás práci ve svozu odpadů i při údržbě zeleně," uvedla Olga Trčková z rožnovské pobočky brněnské firmy.

Také podle statistik úřadu práce Vsetín o své nezaměstnané příliš zájem nemá. Z vyjadření mluvčí radnice Jany Čadové zaměstnává v programu veřejně prospěšné práce jenom 6 lidí. Nedosahuje tak ani na Karolinku a Valašskou Polanku, kde je při veřejně prospěšných pracích zaměstnáno po sedmi lidech, či Lidečko, kde je takto postaráno o deset lidí.

Valašské Meziříčí pak Vsetínu uteklo absolutně. Zaměstnávají tam při veřejně prospěšných pracích celkem dvaadvacet osob.

„Na celém Vsetínsku máme do tohoto programu zapojeno přibližně tři sta osob," podotkl ředitel kontaktního pracoviště Vsetín Úřadu práce ČR Stanislav Rudolf.