„Je to pro nás premiéra, dohodli jsme se s kolegy, že zkusíme takový experiment, že sestavíme delegaci a vyrazíme na návštěvu jednoho z regionů a uspořádáme debatu. Starostové jsou ti, kteří musí pracovat s tím, co my ve Sněmovně stvoříme," řekl předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) s tím, že

setkání chápou jako užitečnou zpětnou vazbu. „Doufám, že tento projekt nám umožní naši práci zkvalitnit," uvedl Jan Hamáček. Před starosty a několik krajských zastupitelů předstoupilo jedenáct členů vedení Sněmovny a poslaneckých klubů. Na setkání dorazilo asi 200 lidí, většinou starostů, zcela zaplnili kulturní sál obecního domu v Suché Lozi. Místopředseda Sněmovny a místostarosta Suché Lozi Petr Gazdík (STAN) však upozornil, že se nezúčastnili členové krajské rady.

Starosta Suché Loze Václav Bujáček ale chybět nemohl a iniciativu vedení Poslanecké sněmovny označil za přínosnou. „My starostové jsme je upozornili na legislativní chyby či jiné problémy, na které by bylo vhodné se v budoucnu zaměřit. A podle Jana Hamáčka získal každý z přítomných zákonodárců pět či šest podnětů, jak některé záležitosti řešit," uvedl Václav Bujáček.

Starosty zajímal například propad ve vybírání daní či přijímání uprchlíků. Starosta Valašského Meziříčí Robert Stržínek (ANO) upozornil na záměr, který by obcím ukládal povinnost zřídit sociální byty. „Dostává se k nám informace, že se na to budeme muset připravit. Nikdo nám ale neřekne, kde na to máme vzít," řekl starosta. Dotazy se týkaly řady konkrétních problémů. Nejen uprchlíků, byrokracie, či ekoteroristů. „Jsem rád, že si předseda Sněmovny poznamenal dotaz směřující k dalšímu osudu hradišťské věznice a má zájem tento problém osobně řešit," poznamenal Petr Gazdík.

Do Suché Lozi, kde žije přes 1100 obyvatel, pozval vedení Sněmovny na dvoudenní zasedání Petr Gazdík. „Nabídl jsem se, že to tady vyzkoušíme. Už se ale hlásili zájemci o další místa, například hejtmani Pardubického a Libereckého kraje," uvedl Gazdík. Podle něj by se výjezdní zasedání mohla konat vždy jednou za čtvrt nebo půl roku tak, aby většinu krajů mohli objet do konce volebního období. Vedení Sněmovny pocítilo také moravskou pohostinnost. Na odpolední jednání jim starostové okolních obcí připravili ochutnávku regionálních specialit. „Je to třeba trnková omáčka, boží milosti, vlčnovské vdolečky nebo guláš," dodal Gazdík.