„Voliči zejména na komunální úrovni by měli svého starostu a zastupitele vybírat mezi konkrétními lidmi, ne mezi stranami," je přesvědčený dvaatřicetiletý Miroslav Machek.

V podzimních volbách bude kandidovat do devítičlenného zastupitelstva v Lužné na Hornolidečsku. V případě svého zvolení se chce zasadit třeba o výstavbu dětského hřiště nebo podpořit větší čerpání dotací z Evropské unie.

Systém, kdy voliči vybírají mezi jednotlivci, považuje Miroslav Machek za spravedlivější.

Lze tak podle něj předejít situacím, kdy se do zastupitelstva dostane politik jen díky přednímu místu na stranické kandidátce, třebaže v absolutním součtu získal méně hlasů než některý ze samostatných kandidátů.

V Lužné se bude letos o hlasy místních ucházet samostatně sedm lidí a spolu s nimi ještě devítičlenné sdružení nezávislých kandidátů.

Jsou však i vesnice, kde už dříve nejrůznější sdružení a strany zavrhli úplně. V minulých volbách vybírali pouze mezi jednotlivci voliči v Hošťálkové, Jarcové, Stříteži, Kateřinicích, Ústí či Velké Lhotě. „Před volbami v roce 2010 tento systém schválilo zastupitelstvo obce. Myslíme si, že je to spravedlivější," objasnila starostka Velké Lhoty Jarmila Melichaříková.

Ve Stříteži nad Bečvou tento systém zavedli už v roce 1998. Do té doby kandidovala do zastupitelstva jen občanská sdružení, nebyly tu žádné významné politické strany.

„Proto jsme se také rozhodli pro systém jednotlivců. Osvědčilo se to," zhodnotil starosta Stříteže Martin Beneš. Tamní zastupitelstvo čítá patnáct členů, v průměru do něj kandiduje okolo třiceti lidí. „Letos je jich sedmadvacet, nejvíce bylo, tuším, dvaatřicet," vzpomněl Martin Beneš.

Počtvrté budou vybírat z jednotlivců v Hošťálkové či Kateřinicích na Vsetínsku.

„Kandidovat může každý, kdo má u nás trvalé bydliště a dosáhl osmnácti let věku a sežene na svou podporu 89 podpisů. Letos to bude na pětatřicet lidí. Z nich vzejde patnáct zastupitelů," přiblížil podmínky v Hošťálkové Petr Laštovica, kterého stejný systém vynesl do křesla starosty této obce v minulých volbách. Podle svých slov si takového vítězství o to více váží.

I místní lidé systém přijímají kladně. Stejně jako jejich sousedé v nedalekých Kateřinicích. Tady lidem nynější podoba zastupitelstva zřejmě vyhovuje natolik, že byl vůbec problém sehnat dostatečný počet kandidátů do nadcházejících voleb.

„Máme patnáctičlenné zastupitelstvo a kandidovat bude jen sedmnáct lidí. Téměř nikdo do voleb jít nechtěl s tím, že jsou se současným stavem spokojení a nechtějí nic měnit," prozradil starosta Kateřinic Vojtěch Zubíček.