Kde mohl kancléř prezidenta republiky pochybit, vysvětlila pražská advokátka Petra Bielinová. „Podala jsem v lednu na městském úřadě v Uherském Hradišti podnět k prověření, zda Vratislav Mynář nespáchal přestupek proti zákonu o střetu zájmů. A to tím, že na veřejnosti prohlašuje, že nepodával oznámení o majetku podle zákona o střetu zájmů," uvedla pro Slovácký deník advokátka, zabývající se právě problematikou zákona o střetu zájmů. Sama se totiž domnívá, že kancléř prezidenta republiky je osobou, která by měla takzvané majetkové přiznání podávat.

Sám Vratislav Mynář se této povinnosti podle exkluzivního vyjádření pro Slovácký deník nebrání, ovšem poukazuje na mezeru v zákoně. „Vůbec jsem neřešil, jestli oznámení mám podávat či ne. K potřebnému datu jsem jej prostě vypracoval, předal jsem jej našemu legislativnímu odboru a ten mi poté sdělil, že je problém, protože zákon o střetu zájmů neříká, komu mám oznámení vůbec podat. Od té doby mi oznámení o majetku leží v šuplíku a čekám na vyjádření kompetentního orgánu, komu dokument vůbec předat," brání se Vratislav Mynář.

A s jeho tvrzením do jisté míry souhlasí i Petra Bielinová. „V tom má celkem pravdu, že v zákoně není přesně řečeno, komu by kancléř měl to oznámení vůbec podávat. Nejasným výkladem by se dalo dospět k tomu, že by si to oznámení mohl klidně podat i sám sobě, což samozřejmě není ideální situace," potvrdila legislativní mezeru v zákoně Petra Bielinová. Sama si navíc nemyslí, že by kancléř nakonec vůbec musel svou peněženku otevřít. Již 30. června 2015 totiž vyprší rok ode dne, kdy majetkové přiznání Vratislav Mynář musel podávat. A to bude také znamenat promlčení případného přestupku.

„Pokud zvážíme možnosti odvolání a reálnost nabití právní moci těch rozhodnutí, tak je velmi nepravděpodobné, že by se to vše vůbec stihlo," vyjádřila se Petra Bielinová. Nemalou prodlevu však podle jejích slov způsobilo také putování spisového materiálu z Uherského Hradiště přes Úřad městské části Praha 1 zpět do Hradiště, odsud na ministerstvo vnitra a ministerstvo spravedlnost zase zpět do Uherského Hradiště. Až ministr spravedlnosti Robert Pelikán s konečnou platností rozhodl, že záležitost Vratislava Mynáře vyřídí právě městský úřad na Slovácku. „Můžu pouze potvrdit, že pan Mynář je k nám předvolán. Více uvést není možné, řízení je neveřejné a média nejsou jeho účastníkem," konstatoval mluvčí uherskohradišťské radnice Jan Pášma.

Vratislav Mynář předvolání potvrdil. „Nějaké mi z tohoto úřadu přišlo, nicméně myslím si, že chodit tam bude asi zbytečné. Tu záležitost budou úředníci chtít nejspíš z uvedených důvodů zastavit. Ovšem je mi jasné, že musí postupovat podle předpisů, proto jim tam zavolám a pokud budou trvat na osobní účasti, přijdu. Ale opakuji, že já za mezeru v zákoně nemůžu," konstatoval Vratislav Mynář. Otázka povinnosti podávat oznámení o majetku v případě kancléře, tak nakonec bude oříšek k rozlousknutí pro odborníky. Například hned několik oslovených politologů se odmítlo k záležitosti vyjádřit.

„Nemyslím si, že by to vůbec byla otázka pro politology. Spíš bych to viděl na diskusi mezi právníky," uvedl jeden z nich, politolog Univerzity Palackého v Olomouci Pavel Šeradín. Nyní bude tedy na úřednících v Uherském Hradišti, jak si s netradičním přestupkem poradí. „V loňském roce, ani v roce 2013, nám nebylo doručeno žádné oznámení o přestupku dle zákona o střetu zájmů, proto jsme žádný takový případ neprojednávali. Pokutu za přestupek ve smyslu tohoto zákona jsme v minulosti zatím neudělili," uvedl Jan Pášma.

Problematiku podávání majetkového přiznání řeší předpis číslo 159/2006, zákon o střetu zájmů. Ten ve svém paragrafu 10 ukládá povinnost veřejných funkcionářů přesně, úplně a pravdivě písemně oznámit, že v průběhu výkonu své funkce nabyli vlastnická nebo jiná věcná práva k nemovitostem, vlastnická práva k věcem movitým, cenné papíry či jiný podíl v obchodní společnosti. Paragraf 2 stejného zákona pak řeší, kdo je považován za veřejného funkcionáře. Výši sankce pro tento případ stanoví paragraf 24, který hovoří o pokutě do výše 50 000 korun.