Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vsetín je 7 týdnů po volbách bez vedení. Strany nejsou schopné dohody

Vsetín - Vzájemná nedůvěra, neschopnost slevit ze svých nároků či lpění na funkcích. To jsou podle mnohých obyvatel Vsetína i politiků samotných hlavní důvody, proč povolební jednání vsetínských zastupitelů už několik týdnů připomíná tápání Thésea v temném labyrintu.

27.11.2014
SDÍLEJ:

Městský úřad ve Vsetíně. Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Martin Fojtík

Ke komunálním volbám 10. a 11. října přišlo ve Vsetíně čtyřicet procent voličů. Třetina z nich dala hlas KDU-ČSL, a určila tak jasného vítěze. Lidovci vedení senátorem Jiřím Čunkem získali šest mandátů v jedenadvacetičlenném zastupitelstvu.

Volební zisky ostatních stran některé poměrně překvapivé dávaly naději, že povolební vyjednávání nebudou příliš obtížná ani dlouhá. Sama se nabízela varianta spojení vítěze voleb a nově zvolených stran ANO (3 mandáty), Koalice pro otevřený Vsetín (KOV 3 mandáty) a Starostové a nezávislí (1 mandát). Výsledem mohla být pohodlná většina třinácti hlasů, z nichž devět by patřilo novým zastupitelům. Personálně by se obměnilo vedení města i rada.

Hned v úvodních jednáních ale KOV překvapila rozhodnutím odejít do opozice. Údajně proto, že by její zástupci nedokázali prosadit, co od nich voliči očekávají. Překážkou měl být také styl vládnutí, který čekají od Jiřího Čunka. Z jiných politických táborů i z řad voličů lze ale doteď jednoznačně cítit zklamání. Byla to nepřipravenost přijmout zodpovědnost? Nedůvěra k ostatním stranám? Osobní antipatie? Takové otázky odchod KOV z jednání doprovázel. Jak řekl redakci zdroj blízký jednáním pokud by KOV neutekla, mohlo být ve Vsetíně dávno hotovo.

Nic to nemění na faktu, že budovaná koalice rázem zhubla na deset lidí a stala se menšinovou. Možnost vstoupit do hry tím získala ve volbách druhá ČSSD. Ta však začala prosazovat širší koalici, v níž by měla místo i ODS a TOP 09. Do vedení města by se tím fakticky vrátili stejní lidé, kteří v posledních čtyřech letech vládli. To odmítají především vítězové voleb lidovci.

Sociální demokraté navíc udělali amatérskou chybu, když označili lídra ANO Jaromíra Kudlíka za v minulosti odsouzeného za křivou výpověď. Odsouzení přitom bylo pouze nepravomocné a odvolací soud stíhání Kudlíka zrušil, čímž jej fakticky očistil. Chybný výrok sociálních demokratů vrazil klín mezi jednající strany a opětovně pohřbil vznikající spolupráci. Podle názoru některých politiků mohlo k dohodě už dávno dojít, nebýt právě této minely ČSSD.

Výsledkem nekonečných jednání politiků ve Vsetíně zatím jsou dva marné pokusy o ustavující zastupitelstva a jen minimum trpělivosti, která ještě zbyla lidem ve městě. Na prvním zasedání zastupitelé alespoň složili slib, dál se však nedostali. Vedení města nezvolili.

Nyní v pondělí se zastupitelé sešli znovu. K nevoli početné veřejnosti v sále však neschválili ani program jednání. Pro bylo jen deset členů menšinové koalice. Podle některých koaličních zastupitelů je jasné, že pondělní blokáda jednání byla předem připravená. Včetně podpory KSČM, se kterou však oficiálně nikdo nejedná.

Řešení: volby

Zdá se, že s každým dalším dnem jednání pouze stoupá nedůvěra mezi politiky. Ze zákulisí zaznívají obvinění z touhy po korytech, snaha zajistit pro své lidi posty, z nichž se rozhoduje o veřejných zakázkách a penězích, vyplouvají osobní averze z minulých působení na městě. Rukojmím tahanic jsou pak voliči, kteří čím dál častěji mluví o nových volbách jako jediném léku na vsetínský politický pat.

Horký telefon lídrům vsetínských stran

1) V čem vidíte největší problém, kvůli němuž je zablokováno povolební jednání ?
2) Jaká je podle vás nejjednodušší cesta z patové situace?

Iveta Táborská (ODS)

1) Jiří Čunek si vytvořil koalici tří stran, což je v pořádku, a nyní hledá, kdo jej podpoří. Ale říká, že hledá přívažek. Vítěz voleb by měl vyjednávat, nabízet řešení. Zatím to ale vypadá, že chodíme a vyjednáváme jen my.

2) Pro nás je důležitá širší koalice a rada města, v níž všichni dostanou nějaké hlasy. Cestu pro město vidíme ve vzájemné kontrole všech. Já jsem takto měla radu postavenou a byla to dobrá cesta.

Stanislav Pavelec (TOP 09)

1) Problémů je více. Mimo jiné i v tom, že se velmi dlouho jednalo separátně. Až v neděli jsme si konečně všichni sedli k jednomu stolu. To se mělo stát daleko dříve.

2) Dohodnout se musí především velké strany s větším zastoupením mandátů. Já nemám problém s nikým. Nemyslím si ale, že řešením je široká devatenáctičlenná koalice, stejně jako není řešením koalice postavená na hraničních jedenácti hlasech.

Jiří Čunek (KDU-ČSL)

1) Situace je zablokovaná proto, že ti, co prohráli volby, si to nechtějí přiznat. A díky možnostem, daným matematikou, si chtějí vyvzdorovat vlastní pozice. Musím říct, že to chápu.

2) Jediná cesta ven je ta, že někteří z těch, co prohráli, se vzdají myšlenky, že budou dále ovládat město, i když bude starostou Čunek. Nemohu být starostou, když rada bude identická jako dosud. To by se v řízení města nic nezměnilo.

Michal Berg (KOV)

1) Hlavním problémem je vzájemná nedůvěra lidí mezi sebou. Mají asi mezi sebou nejrůznější animozity z působení na radnici v minulosti.

2) Jsem přesvědčený, že k řešení dojde. Čím více se doba jednání posouvá, hrany se obrušují. Varianta velké koalice v současné době není na stole. Pravděpodobné jsou tři varianty. Stávající koalice spolu s ČSSD či ODS, nebo jiná menší koalice. My do takové ale nepůjdeme.

Zdeněk Vejpustek (KSČM)

1) Na to nemohu odpovědět. S námi o složení nebo rozložení sil v zastupitelstvu nejednají.

2) Pokud nikdo nesleví ze svých představ a bude pořád trvat na svém, nikam se neposuneme. Pokud nejsou nynější představitelé stran schopni dosáhnout dohody, měli by přenechat jednání dalším, kteří toho budou schopni.

Petr Kořenek (ČSSD)

1) Zakopaný pes je podle mě v nepochopení a v nedůvěře, která mezi některými zastupiteli panuje.

2) Východisko je podle mého názoru jedině v široké koalici a nastavení jasných pravidel.

Jaromír Kudlík (ANO)

1) Hlavním důvodem současného stavu je problematika obsazení funkcí nejenom na radnici, ale také v organizacích řízených městem.

2) ČSSD se musí začít chovat jako skutečná politická strana. Koalice pro otevřený Vsetín by pak měla vyjít z opozice.

Tomáš Pifka (STAN)

1) V normální společnosti se lidé přiklánějí na stranu vítězů. Ve Vsetíně však výsledky voleb respektovány nejsou. Vyjednávači narazili na blok, který nejde překonat. Všichni chtějí všechno.

2) Východiskem je ústupek. Nebo vytvoření zcela nové koalice a oproštění se od její stávající podoby.

Autor: Michal Burda, Dušan Póč

27.11.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Zástupci TOP 09 sledují výsledky sněmovních voleb. Markéta Pekarová Adamová. 21.10.2017
25

Ze sněmovních stran utratí nejvíc peněz za jeden hlas TOP 09

Volby 2017 - štáb ČSSD v Lidovém domě - Milan Chovanec, Lubomír Zaorálek a Bohuslav Sobotka.
14 15

Volební lídr ČSSD Zaorálek: Voliče nám vzalo ANO i Piráti

V českých volbách prohrála celá země, zní ze zahraničí

České parlamentní volby zaznamenala mnohá světová média. Přinášíme vám výběr z jejich ohlasů.

ANO jasně vyhrálo volby. Babiš chce silnou a stabilní vládu

Vítěz voleb Andrej Babiš na prvním setkání s novináři uvedl, že bude jednat s všemi stranami, které se dostaly do sněmovny. "Na prvním místě je zvolení předsedy sněmovny a dalších orgánů, teprve pak budeme mluvit o vládě. Chtěl bych ale, aby byla funkční co nejdříve a byla stabilní," uvedl šéf hnutí ANO.

Prezidentské kandidáty překvapil velký pád ČSSD. Obavy mají u SPD

Některé uchazeče o Pražský hrad překvapil výrazný propad sociální demokracie, úspěch hnutí ANO očekávali. Řekli to v reakci na výsledek sněmovních voleb.

Koalici by měli utvořit ANO a ODS, říká politolog Charvát

/ROZHOVOR/ Jak výsledky ovlivní podobu dolní komory Parlamentu ČR? Deník se ptal politologa Jana Charváta z Karlovy univerzity. „Možnější variantu vidím tichou podporu menšinové vlády ANO ze strany ODS,“ řekl Charvát Deníku. Politolog rovněž zmínil úlohu Václav Klause mladšího (ODS), který získal víc preferenčních hlasů než předseda ODS Petr Fiala.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení