Budou na každém zastupitelstvu

Hlavní cíl nevidí jen v pokračování sběru podpisů, ale chtějí se také podílet na reklamních kampaních, demonstracích a dále seznamovat veřejnost s problematikou související s komunisty ve vedení Zlínského kraje.

„Rozhodli jsme se pokračovat. To, jestli vyhrajeme, nebo ne, ještě nevíme," vyjádřil nejistotu další ze zakladatelů sdružení Radek Pelz.

Zástupci Repelentu 21 jsou také rozhodnuti účastnit se každého zastupitelstva, které se bude v budoucnu konat. To nejbližší je plánováno na devatenáctého prosince. „Chtěli bychom se přihlásit o slovo a zařadit k projednání v zastupitelstvu i bod o vyjádření nedůvěry nové vládě," oznámil Radek Hegmon.

O tom, jak moc je tato varianta o zařazení do projednávání zastupitelstva reálná, ví své i druhý náměstek hejtmana Ivan Mařák za KSČM. „Na takový krok bohužel nárok nemají. Pouze prostřednictvím nějakého zastupitele. To, že se jim to ale podaří, možné je," vyjádřil své obavy druhý náměstek Ivan Mařák.

Jelikož se zastupitelstvo koná v dopoledních hodinách a podle slov členů sdružení jsou všichni pracující, demonstraci tentokrát naplánovali na jiný termín

„Zatím dolaďujeme detaily. Jako nejpravděpodobnější termín se nám jeví desátý prosinec," přiblížil akci za Repelent Radek Hering. Právě v tomto termínu si připomínáme Den lidských práv. Demonstraci nahlásil Zbyněk Horváth, který také patří k Repelentu 21.

„Na 10. prosince má zablokované náměstí Míru na demonstraci pan Horváth. Demonstrace má být na téma recese k volebnímu výsledku v letošních krajských volbách," informoval tiskový mluvčí Magistrátu města Zlína Zdeněk Dvořák.

„Po událostech osmého listopadu jsme nashromáždili další nejméně dva tisíce podpisů a také se ozvali další lidé, kteří by nám chtěli v tomto úsilí nějak pomoci. Proto jsme se rozhodli založit Repelent 21," informoval o důvodech zformování občanského sdružení jeden z jeho zakladatelů Radek Hegmon.

Kampani mají pomoci billboardy

Mnoho otazníků také visí nad tím, kdo celé občanské sdružení financuje a jestli za tím nestojí nějaká politická strana. Sdružení totiž investovalo bezmála sto tisíc korun na billboardovou kampaň. Ta by měla být viditelná už do tří dnů a bude se snažit upozornit na nepřípustnost vlády koalice ve Zlínském kraji.

„Pokud mají finance, je to jejich obchodní investice," nebránil se kampani druhý náměstek za SPOZ Lubomír Nečas. Všechny peníze podle zakladatelů sdružení pocházejí z vlastních zdrojů. „Díky občanskému sdružení bude možné zřídit účet. Naším cílem je transparentnost financování," přiblížil člen Repelentu Vladimír Kovařík.

Sdružení je apolitické. Nevadí jim jakákoli jiná strana ani koalice. Jediné, co jim vadí, je vláda komunistů ve Zlínském kraji. Podle nich je to nejchatrnější koalice ze všech možných variant. „Musím je zklamat, je pevnější víc, než si myslí. Neměli by se nechat využívat těmi, kteří to zavinili v kampani i poté," vysvětlil priority koalice Ivan Mařák za KSČM.

Jako třešnička na dortu se jeví žádost sdružení u Rady města Zlína, aby mohli symbolicky otočit sochy obou Baťů u jednadvacáté budovy.

„Zatím o jejich žádosti ohledně soch nic nevíme," reagoval mluvčí zlínského magistrátu Zdeněk Dvořák.

Repelent 21 předložil teprve žádost o registraci na ministervo. Vyřízení formalit trvá několik týdnů, tudíž oficiálně bude sdružení fungovat až po tomto termínu. Zatím můžeme hovořit o realizačním výboru a jeho členech.

Občanské sdružení Repelent 21 vzniklo, jak již název napovídá, z prostředku na hubení hmyzu a číslice označující příhodně dvacátou první budovu, tedy sídlo Krajského úřadu Zlínského kraje.

JAKUB SCHMID