A ten vysílají po naší zemi a celé Evropě právě vyhlášená „dvojčata" ze Slovácka.

Vysílače z Topolné začaly oficiálně vysílat 20. února 1952.

Staly se jediným vysílačem, který na území republiky vysílal v pásmu dlouhých vln. Postupně si z nich posluchači mohli naladit stanice Československo I. a Hvězda, v současné době je z Topolné šířen program stanice Český rozhlas 1 Radiožurnál.

Spuštění provozu vysílačů bylo od počátku obestřeno tajemstvím. Objekt samotný byl totiž přísně střežen tehdejším Sborem národní bezpečnosti a vojáky. „Povídalo se dokonce, že by se mělo jednat o rušičku nepřátelských vysílaček," zavzpomínala rodačka z Topolné Jaroslava Hrabovská, jejíž tatínek coby příslušník SNB areál kolem vysílačů hlídal.

Signál, který vysílače z našeho regionu vysílaly, měl obrovský dosah. „Topolná pokrývala celou bývalou federaci od Aše až po Michalovce. Po setmění, kdy se dlouhé vlny šíří nejlépe, může být signál z Topolné zachytitelný ve velké části Evropy a za příznivých podmínek může dosáhnout až do Japonska nebo Severní Ameriky," popsal jeho těžko představitelný rozsah Marcel Procházka, ředitel pro regulaci ze společnosti České Radiokomunikace.

Neúprosný zub času ovšem dolehl už i na tyto letité dominanty slováckého regionu a proto se období jejich aktivního provozu nejspíš blíží ke svému konci.

„Uzavírá se jedna dlouhá etapa šíření signálu Českého rozhlasu. Technický pokrok a změny v rozhlasových technologiích jsou veliké a nelze je nereflektovat a podporovat staré systémy. Proto ukončíme vysílání na dlouhých vlnách a část úspory bude v roce 2014 určena na propagaci těch platforem, na kterých bude Radiožurnál vysílat nadále bez dlouhé vlny," uvedl Peter Duhan, generální ředitel Českého rozhlasu.

„K ukončení vysílání z Topolné dojde o půlnoci z 28. února na 1. března 2014," upřesnila mluvčí Českého rozhlasu Tereza Krásenská.

Toto rozhodnutí by podle zainteresovaných stran nemělo mít žádný dopad na posluchače u nás. „Posluchači v regionu i v celé ČR o nic nepřijdou – ani o kvalitní příjem, ani o rozhlasové stanice. Z Topolné se dnes vysílá pouze stanice Radiožurnál na dlouhé vlně, tuto je však možno současně zachytit i prostřednictvím jiných kmitočtových pásem. Například v pásmu FM má Radiožurnál téměř 100 procentní pokrytí v ČR," vysvětlil Marcel Procházka.

Otázkou tak zůstává, co bude s vysílači do budoucna. „O dalším využití vysílače není zatím rozhodnuto," zní strohé vyjádření ředitele pro regulaci ze společnosti České Radiokomunikace.

Tato nejistota příliš netěší obyvatele Topolné. „Pokud provoz vysílačů v naší obci opravdu skončí, bude nás to velice mrzet. Byla to po dlouhá léta určitá dominanta Topolné, se kterou si náš všichni spojovali. Doufáme, že třeba nedojde k jejich zbourání. Rádi bychom ji zachovali, ať už třeba v podobě nějaké technické památky či muzea," nastínila starostka obce Hana Marášková. Další osud topolenských vysílačů bude Slovácký deník sledovat.

Topolná je dlouhovlnný vysílač, sloužící k rozhlasovému vysílání. Jeho součástí jsou dva stožáry, každý 270 metrů vysoký, s vysílači s maximálním výkonem 1500 kW. Začaly oficiálně vysílat 20. února 1952. V současné době je z tohoto vysílače šířen program stanice Český rozhlas 1 Radiožurnál na frekvenci 270 kHz s výkonem 650 kW. Vysílač pracuje ve všedních dnech od 5.00 hodin do 23.59 hodin, v sobotu a neděli pak od 6.00 hodin do 23.59 hodin.

ČRo Radiožurnál je možné poslouchat jiným způsobem (je jich celkem 6):

1. VKV vysílání (laicky FM),
2. digitální vysílání DVB-T (v televizi),
3. DVB-S (přes satelit),
4. přes internet: http://hledani.rozhlas.cz/iradio/,
5. přes mobilní aplikaci ČRo, kterou si lze stáhnout na stránkách: http://www.rozhlas.cz/iradio/mobily,
6. DAB+ (v testovací verzi).
Zdroj: Český rozhlas.