„Jeden rok jsem si řekla, že si uděláme taky pěknou výzdobu za okny. Urodily se mi pěkné okrasné dýně, tak jsem ty nejhezčí vyskládala do truhlíků a před dveře do ulice. Pak se začaly ztrácet, ne přes noc, ale přes den. Nenechala jsem se odradit, další výzdoba byla vánoční. A opět nám dlouho nevydržela původní," líčí trampoty s vandaly Juhaňáková.

Velikoční výzdoba pak na frak dostala nejvíce. „Pracně jsem si voskem nazdobila vajíčka, která už asi za tři dny byla jen v polovičním množství. Začala jsem se proto bránit proti těmto vandalům tak, že jsem je zespodu natřela vazelínou a posypala pálivou paprikou. Během dopoledne byla dvě rozbitá před domem a na dveřích vulgární nápis. Večer nám pak začali házet kamínky do oken," vzpomíná Juhaňáková.

Špatné zkušenosti má také Libor Pecháček z Hulína. „Bydlíme kousek od školy, denně proto kolem našeho domu projdou stovky děcek. Už se nám stalo asi třikrát, že zazvoní na zvonek a pak strhnou celé to mačkátko. Nedávno také město vysadilo do květináčů muškáty. Hned byly vytrhané, některé skončily v Rusavě, jiné kdo ví kde. Otázkou ovšem je, zda je to vandalismus nebo si je dotyční zasadí kvůli okrase doma," přemítá Pecháček.

Obezřetnost se proto očividně vyplácí i v tomto směru. „Nám zatím nikdo nic neponičil, protože jsme nikomu nedali příležitost. Před několika lety jsme se rozhodli, že začneme do oken dávat osázené truhlíky, ale protože parapety na oknech v přízemí jsou ze země lehce dosažitelné, dali jsme je jen do oken v patře," poznamenal zase Jiří Rosecký z Chropyně.

Od venkovní výzdoby tak mnozí raději upouští, ovšem kdo chce, příležitost si vždycky najde. Do rukou vandalů se proto pochopitelně dostává i veřejná zeleň. Jeden takový případ zrovna řeší policisté ve Vsetíně. „Před dětským dnem v Panské zahradě někdo zničil lavečky, odpadkové koše a vyvrátil orientační tabule. Škoda činí dvacet tisíc korun," připomíná mluvčí vsetínské radnice Jana Čadová.

Krádeže venkovních výzdob rodinných či panelových domů se však ve většině případů k zástupcům obcí, policistům či strážníkům nedostanou. „Většinou o tom ani nevíme, že někdo někomu něco ukradl, lidé si to povětšinou řeší sami, ale určitě to každého zamrzí. Co se týče naší městské zeleně, více méně vandalismus v souvislosti s ní až tak neřešíme," okomentovala situaci v Otrokovicích mluvčí tamní radnice Lenka Krupková. Tam také nedávno vyhlásili soutěž o nejkrásnější květinovou výzdobu.