Hasiči vidí příčinu nejen ve velkém suchu, ale také v tom, že na rozdíl od let minulých začali být k lidem, kteří si dělají, co chtějí, nekompromisní. S pokutami od hasičů za nedovolené pálení jako by se 
v tomto roce doslova roztrhl pytel.

„Za necelých sedm měsíců tohoto roku už jsme totiž zasahovali u sto osmi požárů 
v přírodě. Za celý předchozí rok to bylo pětašedesát," podotkl mluvčí zlínských krajských hasičů Libor Netopil. I přes varování záchranářů totiž lidé stále zakládají ohně tam, kde nemají, spalují suchou trávu a vypalují porosty.

Lidé neznají novou legislativu

„Ve většině případů se to týká osob střední a starší generace, které mnohdy neznají současnou legislativu," poznamenal mluvčí. Proto se hasiči letos rozhodli, že tyto případy nebudou tolerovat a začnou dávat pokuty i těm, nad nimiž dřív přimhouřili oko.

A výsledek je vidět. Dvaadvacet blokových pokut. Jejich výše sice dosahuje maximálně tisíce korun, přesto i to bývá pro některé dostatečným ponaučením.

Dalších pět případů šlo do správního řízení, kde už padají daleko vyšší sumy, řádově v desítkách tisíc korun. „To se děje v těch případech, kdy jsou vyčísleny třeba větší škody nebo požár ohrožoval například blízké domy či okolní les," vysvětlil mluvčí.

Jeden příklad za všechny. 
Z původního spalování suché trávy zničených sto hektarů lesa v Uherském Ostrohu. „Navíc se tento případ odehrál v době, kdy bylo kvůli velkému suchu v celém Zlínském kraji zakázáno pálení," podotkl dále Netopil.

Lidé totiž podle něj často zákazů nedbají a dokonce nehledí ani na to, že třeba zrovna venku fouká vítr. Problém je možná i v tom, že pro fyzické osoby neplatí povinnost dopředu ohlásit pálení trávy. To platí jen u podnikatelů a firem. Jenomže i tady se hasiči mnohdy setkají s tím, že ti toto nařízení ignorují.

Problémy bývají při úklidu po těžbě

„Problémy se hlavně objevují například při úklidu po těžbě dřeva. Často zjistíme, že lesníci spalování předem vůbec neohlásili," poznamenal dále mluvčí hasičů. Pro samotné hasiče je takový zásah skutečně velmi náročný. Nejenom že mnohdy hodiny a hodiny tráví tím, že musí stále dokola hasit nová ohniska, ale často mají problém se k místu vůbec dostat. Tím trpí především jejich technika. „A o přístupu k vodě ani nemluvím," dodal ještě Netopil.

Zatím se však záchranářům podařilo všechny podobné požáry včas zvládnout. Ale 
do konce roku zbývá ještě hodně času.