Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zn: Hledáme strojaře. Ve Zlíně začaly dny strojírenství

Zlín – Nezaměstnaných sice neubývá, přesto jsou obory, které bojují s nedostatkem pracovních sil. Zejména strojaři o tom ví své. Kvalifikované, poctivé pracovníky, aby dnes totiž v tomto oboru člověk pohledal.

15.5.2013
SDÍLEJ:

Výstava Dny strojírenství ve Zlíně. Výstava se koná u příležitosti 110. výročí založení Baťových strojíren. Obráběcí stroj DMU 100 mono BLOCK od firmy Deckel MahoFoto: DENÍK/Jan Karásek

K obratu tohoto nepříznivého kurzu, alespoň ve zlínském regionu, mají přispět i zlínské Dny strojírenství. Ty právě v těchto dnech probíhají v budově číslo 53 bývalého areálu Svitu. Ambice nejsou malé. Organizátoři výstavy, chtějí strojírenství zpopularizovat a vyvrátit některé mýty. Asi tři tisíce žáků a studentů ze Zlínska se o atraktivitě strojírenství přesvědčí na vlastní oči.

„Myslím, že technika je málo zpopularizovaná. Chybí nám konkrétní zajímavé příběhy lidí z tohoto oboru. Potřebujeme nalákat především soustružníky, frézaře či vrtaře. Tyto pozice působí na lidi neatraktivně, pomalu až apatickým dojmem. Přitom strojaři se mohou uplatnit i v dalších oborech," vysvětlil důvody vzniku výstavy Pavel Novosad, manager Dnů strojírenství.

Podle něj se i vytrácí strojařská tradice, která se dříve v rodinách dědila z generace na generaci. I díky této výstavě tak chtějí pořadatelé probudit v dětech „technické mozkové závity".

Vůbec prvními návštěvníky výstavy byli studenti zlínské Střední průmyslové školy.

„Je toho tady hodně zajímavého. Dívali jsme se především na možnosti práce s CNC stroji," uvedl student Jakub Sigmund. „Přijde nám to zajímavější než třeba obrábění," doplnil jej spolužák Patrik Melichárek. Oba si také mohli prohlédnout nové strojírenské trendy. Například 3D laserové skanování.

„Dnes se bez tohoto neobejde žádná firma z oboru. Pokud chybí k nějaké součástce dokumentace, nezbývá než ji naskenovat. Skaner se však používá i v daleko širším záběru. Například historici s ním zkoumají různé předměty nebo i hroby," vysvětlil Lukáš Mikulka ze společnosti SolidVision.

Svůj „stánek" na výstavě rozbalí i zlínský úřad práce. Chce potvrdit tvrzení strojařů, že volných míst je v tomto oboru skutečně dostatek.

„Strojírenství patřilo vždy mezi nejvíce nabízená pracovní místa. To platilo ve všech dobách. Mnoho nabídek je i ze zahraničí. V rámci EU evidujeme desítky tisíc pracovních nabídek. Bohužel skutečně kvalifikované síly je málo. Snažíme se proto už dnes žákům a rodičům vysvětlovat, že ve strojírenství nebo řemeslu je budoucnost jistého uplatnění," vysvětlila Miriam Majdyšová, mluvčí úřadu práce Zlínského kraje.

Trend se však obrací jen velmi pomalu. Pomoci mají i krajská stipendia pro učňovské obory.

„Je potřeba změnit hlavně myšlení rodičů a odstranit jejich předsudky. Už dnes jsou však rodiče, kteří nepřemýšlejí jen nad tím jak získat nějaký „papír" o vystudovaní, ale hlavně jaké budou mít děti uplatnění," doplnil Novosad. Nedostatek kvalifikovaných sil donutil managament srojírenských firem ke změně přístupu. Řada z nich má rozvinutý vnitropodnikový systém vzdělávání.

„Zaměstnance si vychováváme. Vyučení v poněkud odlišném technickém oboru není na závadu," říká Ivo Chytil ze zlínské kalírny Chytil.

Dny strojírenství budou ve Zlíně probíhat až do konce června. Navštíví je tisíce žáků a studentů, ale i bývalých zaměstnanců zlínských strojírenských fi­rem.

Dny strojírenství: zajímavosti, které možná nevíte

- V době protektorátu, konkrétně mezi lety 1938 až 1944, stoupl počet zaměstnanců z dvou a půl na více než 8 tisíc. Důvodem byla válečná výroba.

- V bývalém areálu Svitu sídlí i dnes sedm strojírenských firem.

- Největším regionálním zaměstnavatelem ve strojírenství je Česká zbrojovka Uherský Brod.

- Některé firmy navazují na tradiční značku ZPS a ponechaly si ji v názvu. Jsou to například slévárna ZPS foundry, ZPS Prefix nebo ZPS frézovací nástroje.

- Značka Svit nezanikla. Místo obuvi se však společnost Svit Machinery zaměřila na obuvnické stroje a zařízení.

- Výstava znázorňuje „rodokmeny" zlínských strojírenských firem.

- Část výstavy se věnuje období válečné výroby pro wehrmacht.

Vedoucí technolog Kalírny Chytil Ivo Hanáček: 

Stále více jsou potřeba v oboru dobří modeláři

„Inspiruje nás německý styl řízení. A když to jinak nejde, nemáme problém si uchazeče o místo v naší výrobě vychovat," tvrdí Ivo Chytil, majitel zlínské rodinné kalírny, která se podobně jako řada dalších firem prezentuje na Dnech strojírenství v areálu Svitu ve Zlíně.

Cíle má společnost baťovské. Nedělat dluhy a udržet si stabilitu a přiměřený růst. Tak zní i heslo firmy. Vedoucí technolog Ivo Hanáček prozradil, v čem může práce ve strojírenských oborech žáky a studenty zaujmout.

Myslíte si, že strojařem může být každý? Bude stačit zlepšit tomuto oboru mediální obraz?

Určitě je potřeba mít k tomuto oboru trochu vztah. I ten jde však získat. Především je potřeba zbavit lidi některých mýtů. Věřím, že tato výstava tomu pomůže.

Je ve strojírenství nějaký konkrétní obor či činnost, které byste studentum doporučil?

Pokud je člověk zvídavý, nechce dělat pořád to samé a rád se seberealizuje, určitě bych doporučoval věnovat se kusové výrobě. To je mnohem zajímavější práce než například jen nastavit na stroji program a kontrolovat jej. Někomu to však vyhovuje i tak.

Přesto asi v tomto oboru nejde pracovat dobře bez nějakého osobního vztahu.

Pokud to někdo dělá tak, že si to jen odstojí u stroje, není to dobře. Ani pro firmu ani pro zaměstnance. Zájem je vždy potřeba. Důležitá je taky komunikace. Není to o tom se někde zavřít ke stroji nebo výkresu, ale lidé musí hodně komunikovat a umět si poradit i v nečekaných situacích.

Může se ve strojírenství uplatnit i někdo, kdo pracuje nerad s kovem?

Ano, i to je možné. Stále více jsou potřeba dobří modeláři. Můžete mít výkres, jaký chcete, ale až při výrobě dřevěného modelu se pozná, že to či ono takhle vyrobit nejde.

Klasické povolání kováře už nahradily stroje, říkají ve VIVĚ

Do strojírenské výstavy se zapojila také známá zlínská firma Kovárna VIVA.

„Naším záměrem je ukázat studentům, že strojírenské firmy mohou nabídnout celou řadu atraktivních pozic a velmi zajímavé práce. A to i přesto, že se v našem případě jedná o tradiční „černé" řemeslo," uvedl předseda představenstva společnosti Zbyněk Rozsypal.

Doplnil, že klasické povolání kováře dnes nahrazují stroje a počítače, které ovšem pořád musí lidé umět odborně obsluhovat.

V Kovárně VIVA se tak středoškoláci mohou seznámit s kouzlem profesí, jako jsou konstruktér, programátor nebo operátor výrobních linek. Kromě teoretického výkladu budou mít studenti možnost nahlédnout během komentovaných prohlídek i do výrobních provozů, například do nové budovy č. 72, kterou Kovárna VIVA před nedávnem zachránila před úplným zničením a vybudovala zde moderní automatizované linky.

„Chceme studentům i ukázat, kde se v praxi naše výrobky uplatňují, aby měli lepší představu o reálném využití výkovků z VIVY. Podařilo se nám např. vyvinout některé unikátní součástky, kde jsme výhradními dodavateli pro Mercedes, BMW a další špičkové firmy," upřesnil Rozsypal. (poh)

LUKÁŠ FABIÁN

Autor: Redakce

15.5.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Úložiště Tesly
4

Šibeniční termín splněn. Tesla dokončila stavbu největší baterie na světě

Kongres ODS v Olomouci. Jiří Pospíšil
17 31

V TOP 09 je jediný zájemce o post předsedy. Jiří Pospíšil

Ano bude předsedat sedmi výborům. Demokratický blok čtyřem

Podle dohody sněmovních stran bude mít hnutí ANO předsedy sedmi výborů, Demokratický blok tvořený ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN čtyř výborů. Po dvou výborech povedou Piráti, SPD a KSČM, předsednictví v jednom získá ČSSD. O obsazení komisí budou strany podle šéfa komunistického poslaneckého klubu Pavla Kováčika znovu jednat příští týden ve středu.

Církvi se daří. Nemovitosti jí loni vynesly 1,4 miliardy

Česká katolická církev se svým majetkem v poslední době hospodaří úspěšně. Vyplývá to alespoň z údajů, které dnes zveřejnili zástupci církve na České biskupské konferenci (ČBK). Biskupství zvýšila výnosy z vlastního hospodaření s nemovitostmi meziročně o 11 procent na 1,4 miliardy korun, na daních odvedla za rok 2016 téměř 114 milionů korun.

AKTUALIZUJEME

Stahují se nad vrahem z roku 1997 mračna? Jeho obětí byla dvacetiletá Lucie

Na první pohled zoufalý pokus, ve skutečnosti geniální tah. I takto se dá zhodnotit krok moravskoslezské policie, která ve čtvrtek svolala krátkou tiskovou besedu k případu vraždy z roku 1997. Tehdy 14. prosince neznámý pachatel uškrtil v Ostravě dvacetiletou dívku – Lucii V. Policisté se domnívají, že někdo jméno vraha může znát. 

Fotografie zuboženého muže symbolem genocidy. Bosňák přihlížel soudu v Haagu

Fotografie Bosňáka Fikreta Aliče, na kost vychrtlého mladíka postávajícího za ostnatým drátem koncentračního tábora, se stala v 90. letech symbolem válečných hrůz v bývalé Jugoslávii. Fotografii tehdy na své titulní straně zveřejnil magazín Time. O 25 let později stál Alič mezi mnoha dalšími přeživšími před budovou Mezinárodního tribunálu v Haagu, aby si vyslechl rozsudek proti muži, který se stal symbolem utrpení tisíců lidí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT