„Moc se mi líbí,“ pochválil areály ve vítkovické Ostravar Aréně i pavilonu Z na brněnském výstavišti. 

Zimní olympiádu strávíte se sportovci v Jižní Koreji, takže Olympijské festivaly nenavštívíte?
Aspoň na jeden den chci přijet a kouknout se, jak to funguje. Počítám se za takového otce Olympijských festivalů a strašně rád na vlastní oči uvidím, jak jsou návštěvníci spokojení nebo co je třeba eventuálně do příště vylepšit. Nic nenahradí, že si park projdu a uvidím v něm lidi.

Líbí se vám, jak areály týden před otevřením vypadají?
Moc. Zatím je všechno takové syrové, počasí nám moc nepřeje, ale předpověď vypadá skvěle. Doufám, že se všechno zasněží a bude zimní atmosféra. V Ostravě je park komornější, zato propojený se zimním stadionem. Strašně moc mě těší, že v Brně má akce daleko větší myšlenku, a to využití výstaviště i pro veřejnost a používání pro sportování rodin s dětmi. Naprosto unikátní pavilon Z stojí od padesátých let a poprvé v historii bude použitý pro takovou věc. To nás těší.

Díky zastřešení se nemusíte ohlížet na rozmary počasí…
Jsme strašně zvědaví, jak to bude fungovat. Nemáme vyzkoušenou akustiku, nevíme, jak se bude chovat, až se tam začne vypařovat spousta zmrzlé vody. Pevně však doufám, že to není ojedinělá akce a další navážou. Město nás vyslyšelo a místo drahého nájmu ledové plochy koupilo, takže se Brňané můžou těšit, že si zabruslí i v dalších letech.

Harmonogram příprav plníte podle plánu?
Všechno je úplně v pořádku, až mě to překvapuje. (úsměv) V Brně to celé vede Martin Gross, který připravuje Fed Cup či Laver Cup. Je to člověk, kterému absolutně věřím, až za hrob. Když mi řekne, že není žádný problém, opravdu žádný není. Je to tady v nejlepších rukou.

Jak těžké bylo získat záštitu nad Olympijskými festivaly od Mezinárodního olympijského výboru?
Velmi těžké. Když jsme v roce 2014 udělali první projekt, vůbec nám nevěřil, že má takový úspěch. Myslím, že jsme si získali velký respekt z Mezinárodního olympijského výboru. Festivaly mají podporu i z fondů Evropské unie. Je to velký projekt devíti zemí. Společně s festivaly v Brně a Ostravě bude další ve francouzském Grenoblu a ve Slovinsku, v létě budou v devíti zemích Evropské unie.

Slyší na festivaly i další partneři?
Ano. Některé z velkých nadnárodních společností, které Olympijské festivaly podporují, udělají zasedání evropského představenstva v Brně, aby se zástupci podívali, jak to funguje a jak propagují svoji značku v Brně.

Radíte tvůrcům zahraničních parků?
Těší nás, že původní nápad přebírají i v zahraničí. Náš koncept se velmi dobře chytl. Dostali jsme grant z Evropské unie, abychom spojili devět států, naše know-how zhmotnili a přenesli do ostatních zemí.

Týden před startem olympijských her sportovní arbitrážní soud v Lausanne zrušil tresty ve 39 případech údajného dopingu ruských sportovců. Co na to říkáte?
Jsem stejně překvapený jako ostatní. Každopádně ve výsledku arbitráže je napsáno, že to nic nemění na původním rozhodnutí. Vždycky ctí princip práva na spravedlivý proces, ale načasování tomu nepomáhá. Uvidíme, je to zvláštní.