Láká vás i něco jiného než stolní tenis, třeba brusle nebo běžecké lyžování?
Dlouho jsem na nich nestál, na bruslení nemám schopnosti a stabilitu. Na běžkách občas jezdím, ale můj styl je příšerný.

V šachu jsem naprostý začátečník, znám pouze pravidla. Za jak dlouho jste schopný mě porazit?
Kdybychom hráli s hodinami, tak na partii odhadem spotřebuji asi třicet vteřin mého času. Kdyby mělo záležet na počtu tahů, je důležité, jak byste hrál vy.

Ondřej Moravec na trati.
Češi stříbro neobhájili. Smíšenou štafetu biatlonistů zradila střelba, byla osmá

Trvalo vám hodně dlouho než jste se dostal na současnou úroveň?
Začal jsem v šesti letech a zabralo mi to asi patnáct let. V srpnu jste porazil slavného Garriho Kasparova. Jak se vám to povedlo?

Jednalo se o turnaj pro světovou špičku, který hrálo deset lidí, a já skončil poslední. Navíc jsem nehrál příliš dobře. Tři partie s Kasparovem mi celkem vyšly (Navara jednou vyhrál, jednou remizoval a jednou prohrál pozn. red.), ale měl jsem i štěstí. Je to skvělý šachista, lepší než já. Mohl jsem hrát lépe, ale přijel jsem bez časové rezervy.

Přesto asi vítězství nad legendárním Kasparovem potěší…
Ano, ale že jsem skončil poslední, už mě netěší.

Jak se připravujete na nějaký důležitý souboj?
Když vím, kdo proti mně stojí, připravuji se už na konkrétního soupeře. Snažím se zjistit jeho slabiny a jaké zahájení mi bude vyhovovat.

Jak přesně vypadá šachový trénink?
Počítám příklady, abych si procvičil hlavu, a také studuji partie nejlepších šachistů. Rovněž rozebírám vlastní partie, hledám v nich chyby a snažím se je odstraňovat.

Kolik času denně tréninku věnujete?
Těžko říct, protože nevím, zda do toho počítat i účast na turnajích, ale průměrně asi pět až šest hodin. Rád si také čtu šachové časopisy v cizích jazycích, takže je otázka, dokdy jde o studium šachů, a kdy už o studium jazyků.

Olympijský festival v Ostravě, ilustrační foto.
Olympijský festival v Ostravě: Sportovat se dá i bez sněhu a ledu

Umíte jich víc?
Anglicky a rusky plynně. Německy, polsky a francouzsky o něco hůř, trochu i španělsky nebo ukrajinsky.

Do kolika let může šachista profesionálně hrát?
To je hodně individuální, záleží na motivaci, tréninku. Třeba velmistr Viktor Korčnoj objížděl turnaje skoro až do 75 let, i když už později neměl takové výsledky jako dřív. Podle mě je ideální věk šachisty mezi dvaceti až pětačtyřiceti lety. Dřív však byl asi vyšší, protože nebylo tak snadné dostat se k informacím a zlepšovat se tak rychle jako nyní.

Aktuálně probíhají olympijské hry v Jižní Koreji. Myslíte si, že patří šachy na klasickou olympiádu?
Jsem rád, že máme tu šachovou, která je každé dva roky. Na klasických olympijských hrách mohou být šachy spíš jako ukázkový sport, ale myslím si, že se tam příliš nehodí.

Na letní nebo zimní?
Asi na zimní.

Považujete šachy za sport?
Do jisté míry asi ano. Jde o kombinaci sportu, hry, umění a vědy.

Potřebujete mít i fyzičku?
Nemám ji moc dobrou, ale u dlouhých partií nějakou výdrž mám. Chci víc zapracovat na fyzické kondici, ale už od dětství bývám často nemocný a pak je těžké sportovat.

Nejvýš ve světovém žebříčku jste byl třináctý. Můžete toto umístění ještě překonat?
Asi ne, protože konkurence je větší než dřív. Šachy se rozvinuly v Indii a Číně. Spíš se snažím držet si úroveň, což vyžaduje také hodně práce, člověk musí pořád studovat něco nového. Možná hraji líp než v roce 2006 (kdy byl Navara třináctý pozn. red.), ale to i ostatní. Hlavně nyní se objevilo hodně talentovaných hráčů, kteří tenkrát byli příliš mladí, aby se prosadili. Nyní se dostali do světové špičky, kde se zároveň nachází silná generace šachistů ve věku 41 až 48 let. Ta dřív rychle vytlačila starou generaci a v současné době neuvolňuje místo pro novou.

Brno 17.02.2018 - Olympijský festival v areálu brněnského výstaviště - beseda s biatlonovým reprezentantem a brněnským rodákem Ondřejem Hoškem.
Rozhovory, fotky, podpisy. Jsem trochu v šoku, usmíval se Hošek

Šachový velmistr David NavaraNarozen: 27. března 1985
Patří do světové špičky. Nejvýš zatím figuroval na třináctém místě světového žebříčku. Mezi jeho největší úspěchy patří šesté místo na evropském šampionátu v roce 2004 a sedmá příčka na prestižním turnaji ve Wijku aan Zee, přezdívaném šachový Wimbledon.

Ostravský koník, mezinárodní šachový festival.
Šachovým mistrem republiky se v Ostravě poosmé stal David Navara