Jak se vám atmosféra olympijského festivalu líbila?
Moc jsem se těšil, protože české běžecké lyžování trochu upadá a prezentovat tento sport mládeži a dětem, to mě baví a těší.

Kde hledat příčiny mírného ústupu českého běžeckého lyžování ze slávy? Nebere vám největší talenty například biatlon?
Není to žádná tragédie. Biatlon měl v minulosti taky dobré výsledky, a lidi víc zajímal běh na lyžích. Protože jsme měli fantastické výsledky. Moc lidí už si to nepamatuje, ale v roce 2003 byla Katka Holubcová mistryní světa v biatlonu a já jsem v tomtéž roce vybojoval zlato. O tom mém vítězství se mluvilo určitě víc. Oba sporty prochází určitými vlnami popularity, teď je zkrátka nahoře biatlon.

Ostravský olympijský festival navštívila legenda běžeckého lyžování - Květa Jeriová-Pecková.
Květa Jeriová-Pecková: Být malá, jsem z festivalů nadšená

Co je tedy největší problém ohledně mládeže a přílivu nových talentů?
Je to jednoznačně sníh. Kdyby měly děti jako kdysi sníh za barákem a mohly si na běžkách vyběhnout i ve městech, a nejen na horách, to by nám nejvíc pomohlo. Proto mám radost z toho, když vidím v Ostravě na festivalu běžeckou dráhu, na které si mohou děti vyzkoušet, jestli se jim náš sport líbí. Dřív byly běžky běžnou součástí lyžařských kurzů, děti ho zkoušely, teď už je to spíš výjimka.

Těšíte se na sobotní olympijskou padesátku v Pchjongčchangu? Budete se dívat?
Když mám čas, snažím se sledovat všechny závody. Už z pozice reprezentačního trenéra juniorů se rád podívám na to, jak si vedou naši konkurenti. Sleduji techniku i taktiku, zkrátka vše, co potřebuji o soupeřích vědět. Ovšem padesátka, to je opravdu vrchol, takže se na ni rád podávám. Letos se běží klasicky, takže to bude zajímavý závod.

Olympijský festival v areálu brněnského výstaviště - bronzová medailistka Eva Samková.
Samková přivezla na festival do Brna bronz a vyzkoušela si pumptrack