Na vlastních nebo zapůjčených snowboardech sjíždí sportovci každý den svah Coca-Cola snowparku, někteří si troufnou na freeestylové překážky. Sjezd si mohou vychutnat i příznivci akrobatických lyží.

O ty nejmenší děti se starají dobrovolníci. Na snowboardech s vodícím lankem jim pomáhají poprvé se s „prknem“ seznámit. Starší začátečníci využívají tréninkový svah, kde dostanou také rady. Zkušenější jezdci pak mohou vyzkoušet největší svah a klidně se pokusit o nějaký ten freestylový prvek.

Olympijský festival u Ostravar Arény, neděle 18. února 2018 v Ostravě, biatlonová střelnice
Olympijský festival: Na biatlonové střelnici slouží návštěvníkům laserové zbraně

Z Jindřichova v minulý dnech dorazila i Natálka Maršálková. „Dráha je super, ale pro mě už docela krátká. Freestyle jsem zkoušela poprvé. Pokoušela jsem se sjet některé překážky, ale moc dobře to nedopadlo,“ směje se Natálie.

Poprvé stál na prkně jedenáctiletý Honza Tománek. „Musím říct, že je to hodně dobré. Ale pokračovat v ježdění zatím nebudu. Dělám už judo, kickbox a florbal,“ říká Honza, jehož snažení na svahu se neobešlo bez pádu.

Sportovcům na vozíčku pomůže svetr Jiřího Rašky 
i hokejka Dominika Haška.
Sportovcům na vozíčku pomůže svetr Jiřího Rašky i hokejka Dominika Haška

Ve stanu Visa pumptrack a snowboard zóny naleznou zájemci půjčovnu. Oproti vratné záloze 500 korun tam dostanou potřebné vybavení boty, snowboard a helmu. Bez helmy sportovci na svah nesmí. Pro děti mladší patnácti let navíc platí, že s sebou musí mít dospělý doprovod.

Malí skokani na lyžích čelí svému strachu, po rozjezdu se už baví 

Pro malé návštěvníky ostravského Olympijského festivalu připravili organizátoři řadu sportů a skoky na lyžích nejsou výjimkou. Děti od šesti do patnácti let můžou přičichnout ke sportu zlatého medailisty Jiřího Rašky právě v roce padesátého výročí jeho olympijského úspěchu. Musí už ale umět trochu lyžovat a brzdit.

Na Radiožurnál skokanském můstku pracují od devíti hodin ráno do šesti večer dobrovolníci a animátoři, kteří sportovcům pomáhají nejen s výstrojí. Pod zmenšeninou můstku malé odvážlivce také případně chytají.

Děti mají za úkol zvládnout čtyři metry dlouhý nájezd, překonat zhruba dvacet třicet centimetrů vysoký schod a udržet rovnováhu při dopadu. Mnohé děti si nejsou zpočátku jisté. Skok zvládla i Andrejka, žákyně páté třídy základní školy.

Olympijský festival v Ostravě, ilustrační foto.
Olympijský festival v Ostravě: Sportovat se dá i bez sněhu a ledu

„Trochu jsem se na začátku bála, ale potom mě to bavilo. Po rozjezdu už jsem si připadala jako na normálních lyžích,“ usmívá se Andrejka. Její spolužák Jakub si tolik jistý nebyl. „Kdyby byl můstek vyšší, už bych na něj nešel. Trochu jsem se nahoře bál,“ přiznává Jakub.

Každý skokan musí mít kvůli bezpečnosti sportovní oblečení, rukavice, helmu a správně seřízené vázání na lyžích. Právě helmu a lyže zájemcům zdarma půjčují animátoři u skokanského můstku. Nevybírají ani žádnou zálohu.

Markéta Sulková