Tým USA pod vedením skipa Johna Shustera šokoval Seveřany v osmém endu, kdy vytlačil z kruhů všechny švédské kameny a sám jich zapsal pět! To se na vrcholných akcích typu mistrovství světa nebo olympijských her prakticky nevidí. Američané tak ze stavu 5:5 odskočili na 10:5 a konsternovaní Švédové se už nezmohli na odpor.

Ze zatracence je hrdina

Ojedinělý příběh, kterými jsou letošní Hry extrémně plné, píše John Shuster, kterého americká curlingová asociace před čtyřmi lety po olympiádě v Soči vyhodnotila jako neperspektivního a neměl být vůbec součástí dalšího olympijského programu. Neměl být budoucností amerického curlingu, jen předávat zkušenosti.

Shuster si tak sestavil svůj tým, který nazval: Tým odmítnutých. Dostal nový impuls, změnil životosprávu, částečně i sestavu družstva a po loňském bronzu z mistrovství světa dostal šanci na olympiádě.

V olympijské kvalifikaci mimo jiné americký celek porazil i Česko, které usilovalo o svou curlingovou premiéru pod pěti kruhy.

Shuster se s olympijským "programem" rozloučil stylově. Se svými kolegy Johnem Landsteinerem, Tylerem Georgem a Mattem Hamiltonem vyladil formu na rozhodující fázi turnaje a bere zlato.

Švédové přitom v základní části smetli Američany 10:4 a nebyli sami. Porazili je i Japonci, Norové nebo Italové.

Curleři USA však zaskočili ve vyřazovací fázi jak rivaly z Kanady, tak ve finále Švédy a nečekaně vystoupali na nejvyšší stupínek.

S gratulací přispěchal na sociální síti twitter i Mr. T z A-teamu.

Bronz získali už v pátek Švýcaři po výhře nad Kanadou 7:5. Je to vůbec poprvé, co Kanaďané coby světová curlingová velmoc nezískali na olympijských hrách žádnou medaili.