Zní to jako banalita, bohužel právě takhle vypadá realita české reprezentace. Už léta ji na velkých turnajích sráží bídná produktivita. Olympiáda v Koreji v tomhle směru jen potvrdila smutný trend národní tým většinou nepředváděl špatný hokej, ale dával strašně málo gólů.

Co zaznělo včera po neúspěšném semifinále proti Rusku? „Dostávali jsme se do střel, ale nikdo nebyl před bránou, neclonil, nedorážel,“ líčil obránce Jan Kolář.

Jeho slova zazněla až po zápase, ale mohl je vlastně říct po kterémkoli šampionátu z posledních let. Problém je stále stejný.

„Byli jsme minimálně vyrovnaným soupeřem. Rusáky jsme i přehrávali, což se tak často nestává,“ povídal bek Vojtěch Mozík. Výsledek 0:3 je sice možná krutý, ale ne náhodný sborná šance proměnila, Češi ne.

Dobrá obrana nestačí

Národní tým na olympijském turnaji zatím sehrál pět zápasů a vstřelil v nich jen deset gólů (dvakrát vyhrál po nájezdech). Jedině Švýcarům dali Češi čtyři branky, z toho ale dvě v závěru do prázdné branky. Jinak to byly tři dvougólové mače s Kanadou, Američany, a dokonce i se slabou Koreou. Bída.

Tak trochu se s tím ale dalo počítat. Trenér Josef Jandač prohlašoval už při zveřejnění nominace, že silnou stránku jeho výběru má být dobrá obrana a málo inkasovaných branek. „Zároveň očekávám, že budeme schopni být i produktivní,“ uvedl tehdy kouč.

Málo platné spíš než jako promyšlený plán to znělo jako zbožné přání.

Co říkal po prohře s Ruskem? „Hráčům nemůžu nic vytknout, až na tu koncovku. Byly momenty, kdy bylo všechno sehrané dobře,“ uvedl Jandač. Pořád ta stejná písnička.

K zisku bronzu tak povede jedině lepší střelba. Zápas začíná dnes ve 13.10 SEČ a Češi se překvapivě utkají s Kanadou. Ta totiž včera v semifinále senzačně prohrála s Německem. Prolomí hokejisté medailový půst?